IBM pozywa byłego wiceprezesa

IBM wystąpił do sądu przeciwko jednemu ze swoich menadżerów i najważniejszych inżynierów, Markowi Papermasterowi. Jeszcze niedawno pełnił on w IBM-ie funkcję wiceprezesa ds. rozwoju technologii mikroprocesorowej, a teraz chce ponoć od listopada rozpocząć pracę w firmie Apple.

IBM twierdzi, że w ten sposób złamie warunki swojego kontraktu, który mówi o zakazie pracy u konkurencji. Błękitny Gigant obawia się, że Papermaster może wyjawić Apple szczegóły dotyczące architektury Power oraz tajemnice na temat produktów serwerowych.

W pozwie IBM-a czytamy, że jeśli Papermaster rozpocznie pracę w Apple to będzie ściśle współpracował ze Steve'em Jobsem zapewniając Apple doradztwo techniczne i strategiczne dotyczące wielu kwestii.

Analityk Gordon Haff nie sądzi, by zatrudniając Papermastera Apple chciało wzmocnić swój dział produkujący serwery Xblade. Firma Jobsa przez lata bowiem zmieniała swoją strategię i obecnie działa nie tyle na rynku komputerów, co na rynku elektroniki użytkowej. Wątpliwe więc, uważa Haff, by zależało jej na rozwoju serwerów.

Reklama

Analityk sądzi, że Apple ma zamiar w przyszłości stać się znaczącym graczem na rynku cloud computing (chmur obliczeniowych). Dlatego też chce zatrudnić eksperta, który zna się na serwerach i pomoże firmie stworzyć własną infrastrukturę potrzebną do zaistnienia na rynku chmur.

Ponadto Papermaster to jeden z najbardziej szanowanych członków elitarnego klubu zajmującego się projektowaniem układów scalonych. Tymczasem Apple przed kilkoma miesiącami kupiło firmę P.A. Semi, która zajmuje się właśnie tego typu pracami. Papermaster może być nieocenioną pomocą dla zespołu P.A. Semi. Tym bardziej, że w kręgu jego zainteresowań znajduje się architektura Power, która obecnie stanowi podstawę budowy konsol do gry. Być może więc Apple będzie chciało skonstruować własną konsolę.

Mariusz Błoński

kopalniawiedzy.pl
Dowiedz się więcej na temat: apple | IBM

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy