Ile kropli tuszu potrzeba do wydrukowania jednej litery?

Nie każda drukarka działa z taką samą prędkością, podobnie jak nie każda oferuje zbliżoną jakość wydruku. Mechanizm funkcjonowania każdej jest zbliżony, co imponuje przy odkryciu, że do wydruku jednej litery potrzeba aż 1400 kropli tuszu!

Nie ma dnia bez maila ani tekstu edytowanego na komputerze. Ale głównym nośnikiem informacji wciąż pozostaje papier. Dotyczy to nie tylko zawierania kontraktów, ale tak powszechnych czynności, do których niezbędna jest fizyczna karta papieru. Na każdym wypełnionym po brzegi dokumencie mieści się blisko 1800 znaków zapisanych czcionką Times New Roman 12. Do wydrukowania każdej literki potrzeba zaś ok. 1400 mikroskopijnych kropelek tuszu. Łatwo policzyć, że do zapełnienia tekstem całej strony potrzeba ich ponad 2,5 mln.

Jak to możliwe, by tyle kropelek tuszu, z których każda ma zaledwie 1,3 pikolitra pojemności, mogło pokryć papier w krótkim czasie? Dość dodać, że w jednym litrze mieści się tyle pikolitrów, że wystarczyłyby do połączenia Ziemi i Księżyca trzynaście razy.

Po kliknięciu przycisku "drukuj" impuls elektryczny podgrzewa tusz w głowicy drukującej do temperatury 300 stopni Celsjusza w zaledwie 2 mikrosekundy. Ciecz zwiększą swoją objętość i pod wpływem ciśnienia zostaje wypchnięta na zewnątrz dyszy. Każdy z setek kanalików w głowicy drukującej wypluwa w ciągu sekundy do 36 tysięcy malutkich kropelek tuszu z prędkością 50 km/h.

Reklama

Precyzyjne pokrywanie kartki mikroskopijnymi cząsteczkami tuszu w tak zawrotnym tempie można porównać do próby trafienia identycznej liczby monet do niewielkiego wiaderka z dachu 30-piętrowego budynku. Dla człowieka jest to nieosiągalne. Urządzeniom drukującym nie sprawia to żadnego problemu, ale pod warunkiem, że zainstalowane wkłady atramentowe zachowują odpowiednie właściwości. Najmniejsze odejście od przyjętych parametrów może spowodować, że -tak, jak przy rzucie monetą - część kropli tuszu pokryje inne miejsce i druk będzie nieprecyzyjny. Dlatego właśnie opłaca się korzystać z oryginalnych tuszów, które minimalizują ryzyko uszkodzenia drukarki.

INTERIA.PL/materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: drukowanie | tusz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy