Intel Pentium - nowe, mobilne jednostki na horyzoncie

Już niebawem, w 4. kwartale bieżącego roku, Intel wprowadzi do oferty 4 nowe procesory Pentium. Będą to jednostki przeznaczone do laptopów i ultrabooków, charakteryzujące się korzystnym stosunkiem wydajności do ceny.

Choć niektórzy będą zaskoczeni, tylko dwa z czterech nowych CPU są oparte na architekturze Ivy Bridge i wykonane w 22-nm procesie litograficznym. Nie ma jednak co się na Intela dąsać, ostatecznie w przypadku procesorów Pentium, wyzutych z większości kluczowych funkcji chipów Core (brak Turbo Boost i Hyper-Threading, a także obsługi instrukcji AVX i AES-NI), skok jakościowy w przypadku nowej architektury nie jest aż tak duży.

Dwa zaprezentowane układy to jednostki niskonapięciowe, o TDP 17 W, dwa pozostałe to standardowe 35-tki. Wszystkie mają zintegrowane GPU HD Graphics, po dwa rdzenie wykonawcze i 2 MB pamięci podręcznej L3. Wersje energooszczędne mają obudowy typu BGA, standardowe korzystają z podstawki G2. Na razie nie wiadomo, ile będą kosztować, ale z pewnością nie za dużo. Trafią one do tanich laptopów i budżetowych subnotebooków (również ultrabooków).

Jacek Klimkowicz

http://gadzetomania.pl

Reklama
Gadżetomania.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy