Internet trzeciej generacji?
Na początku był ARPANET - wojskowa sieć łączności, która po kilku latach zestarzała się i została przez armię amerykańską przekazana cywilom. Ci udoskonalili ją i tak powstał znany wszystkim INTERNET, który rozwija się dzięki wysiłkom wielu osób z całego świata. Od kilku lat słychać jednak głosy, że jest to ślepa uliczka, i że już za kilka lat łącza internetowe skutecznie się zapchają. Czyżby antidotum na dolegliwości sieci w obecnej formie miał być CERNET2? Tak uważają Chińczycy, którzy właśnie uruchomili zalążek tej sieci - zwanej czasem "internetem trzeciej generacji". CERNET - to skrót od China Education and Research NETwork. Sieć ta wykorzystuje protokół IPv6, którego system adresowania ma być lekarstwem na zbliżające się wyczerpanie adresów IP w obecnej sieci.
W ten sposób Chińczycy chwilowo wyprzedzili Amerykanów! Wprawdzie już dawno Pentagon zapowiedział przejście na IPv6, jednak ma to nastąpić dopiero za trzy lata. Jest to także cios dla Japończyków i Holendrów, którzy wprawdzie od dawna bawią się z nowym standardem, jednak wciąż pozostają na etapie eksperymentów.
Chińczycy zapewne długo nie pozostaną liderami, jednak ich działania na pewno zdopingują konkurencję. Bo choć o IPv6 niezbyt wiele się pisze, to w tej dziedzinie bardzo dużo się robi. Tworzona jest m.in. szybka sieć łącząca w takim protokole USA i Japonię (o transferze do 100 Mbps).
Nad IPv6 pracuje wiele firm (m.in. Nokia i Cisco) oraz programistów (głównie linuksowych). Organizacją koordynującą te prace jest IPv6.org. Na jej stronie (tutaj) możesz się dowiedzieć więcej (po angielsku) na temat nowego protokołu i stanu zaawansowania prac.
Podstawy działania IPv6 opisano po raz pierwszy w dokumencie przedstawionym na spotkaniu inżynierów sieci (IETF) w Toronto, 25 czerwca 1994 r. Opracowane na tej podstawie protokoły pojawiły się cztery lata później. Podstawową zasadą jest zastosowanie 128 bitów (zamiast dotychczasowych 32) w adresach IP. W porównaniu z obecnie stosowanym IPv4 dokonano także kilku uproszczeń protokołu, poprawiono również działanie większości usług.
Znacznie gorzej jest ze sprzętem. Na razie bowiem urządzenia zgodne z IPv6 produkuje niewiele firm, a jeszcze mniej jest łącz działających w tym protokole. Chińska sieć CERNET2, mimo że miniaturowa w porównaniu ze "starym" internetem, jest obecnie największą dostępną publicznie siecią IPv6.