Jutro płyty głównej - Computex 2010

Jak wygląda przyszłość komputerowych komponentów oraz USB 3.0? Podczas targów komputerowych Computex w Tajpej mieliśmy szansę porozmawiać o tym z Sir Henry Kao, starszym wice-prezesem działu płyt głównych w firmie Gigabyte.

INTERIA.PL: Jakie są podstawowe różnice pomiędzy USB 2.0 oraz USB 3.0?

Sir Henry Kao - USB 3.0 jest dziesięć razy szybszy niż USB 2.0. Dzisiaj nadal popularniejszą technologią jest USB 2.0, ale to się zmieni, szczególnie, kiedy ludzie zobaczą, co może im dać USB 3.0. Wystarczy zobaczyć, co potrafi nowa technologia. Przykładowo, dla USB 2.0 skopiowanie 25 GB danych zajmuje około 14 minut. W przypadku USB 3.0 to około 70 sekund.

Jakie były dotychczasowe reakcje użytkowników, którzy zakupił karty z USB 3.0?

- Urządzenia wykorzystujące USB 3.0 stają się coraz bardziej popularne, dlatego coraz popularniejsze będą także płyty główne z interfejsem USB 3.0. Te rozwiązania robią już furorę na przykład w Japonii. Do grudnia zeszłego roku sprzedaliśmy na całym świecie ponad milion płyt głównych. W tym roku planujemy sprzedać kolejne cztery miliony.

Sprzedaż komputerów stacjonarnych z roku na rok maleje na rzecz notebooków i netbooków. Oznacza to, że maleje także sprzedaż płyt głównych oraz innych komponentów. Czy będzie to miało bezpośredni wpływ na Gigabyte?

Reklama

- Bardzo dobre pytanie. Od lat istniało przekonanie, że komputery przenośne zastąpią komputery stacjonarne. Jednak nic takiego nie miało miejsca. Komputery stacjonarne nadal są popularne. Zresztą nadal widzimy w pecetach bardzo duży potencjał. Dzisiaj użytkownicy korzystają z bardzo wielu różnego rodzaju urządzeń oraz zaawansowanych programów - komputery przenośne wysokiej klasy są najlepsze do tego typu zastosowań. Nie mówiąc już o grach.

Podczas rozmowy z prezesem i założycielem Gigabyte, Dandy Yeh, dowiedzieliśmy, że ogromne znaczenie dla Gigabyte mają użytkownicy korzystający z zaawansowanych komputerów. Czym spowodowana jest taka strategia?

- Rzeczywiście, przykładamy bardzo dużą uwagę do środowiska overclockerów. Dlaczego? Jeśli przekonamy ich, że nasze produkty są warte ich uwagi, wiemy, że podzielą się oni tą wiedzą z resztą użytkowników. Użytkowników, którzy mają do nich bardzo duże zaufanie. To reklama najlepsza z możliwych.

Jakie urządzenie, Pańskim zdaniem, oferuje lepszą grafikę w grach - konsole czy zaawansowane komputery?

- Do grania w zaawansowane gry potrzebny jest bardzo dobry komputer, najlepiej taki, który ma odpowiednie komponenty oraz specyfikację. Bez dobrej konfiguracji nie ma mowy o grafice na wystarczającym poziomie. Dlatego komputery nadal będą dominować na płaszczyźnie grafiki w walce z konsolami.

Jak wyglądają plany Gigabyte na 2010 rok?

- Z pewnością skupimy się na rozwoju technologii wykorzystującej USB 3.0. Musimy się upewnić, że ta technologia stanie się jeszcze bardziej popularna. Chociaż z pewnością tak właśnie będzie. Będziemy także rozwijać naszą technologię On/Off Charge, która umożliwia ładowanie iPhone'a, iPoda touch oraz iPada.

Czy rozwiązanie On/Off Charge zostanie zastosowane także w innych smarfonach i przenośnych urządzeniach?

- Możliwe, że do tego dojdzie. Na razie jednak sprawdzamy rynek.

-----

Rozmawiał Łukasz Kujawa

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: gigabyte | henry | komputery | USB
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy