Kieszonkowy komputer za 99 euro

Licencjonowany na zasadach Creative Commons kieszonkowy komputer Ben NanoNote amerykańskiej firmy Qi Hardware trafił już do sprzedaży w Europie.

Ben NanoNote - komputerek za 99 euro (plus koszty przesyłki)
Ben NanoNote - komputerek za 99 euro (plus koszty przesyłki)HeiseOnline

Hiszpański dystrybutor Tuxbrain oferuje urządzenie za 99 euro (plus 15 euro kosztów wysyłki). Bliżej, bo w Niemczech, można nabyć ten komputer za 129 euro w sklepie internetowym Pulster, który ma też w ofercie linuksowy smartfon Openmoko FreeRunner. Qi Hardware pozwala na bezpłatne pobieranie schematów układów, projektu płyty głównej, a także wszystkich pozostałych dokumentów konstrukcyjnych i zaprasza społeczność Open Source do udziału w dalszym rozwoju tego urządzenia.

NanoNote jest niewiele większy od paczki papierosów, działa na bazie odpowiednio dopasowanego linuksowego systemu OpenWRT i został skonstruowany wyłącznie ze standardowych komponentów, dla których opracowane są wolne linuksowe sterowniki. Urządzenie było początkowo rozwijane jako elektroniczny słownik i wykorzystuje taktowany częstotliwością 366 MHz procesor MIPS JZ4720 firmy Ingenic Semiconductor. Procesor ten jest stosowany także w routerach, stąd wybór systemu operacyjnego. Pamięć RAM urządzenia ma niewielką pojemność - 32 MB, nie można jej też powiększyć. Netbook ma 2 GB pamięci flash do zapisywania słowników lub przechowywania innych danych, można też go zastosować w przyszłości w charakterze czytnika Wikipedii.

Dodatkowo NanoNote wyposażony jest w złącze kart MicroSD. Wymiana danych z pecetem odbywa się za pośrednictwem złącza USB. Brakuje takich modułów jak Ethernet, WLAN i Bluetooth, nie ma także portu hosta USB, by podłączać pendrive'y czy inne urządzenia. Kolorowy wyświetlacz o przekątnej 3 cali prezentuje obraz w rozdzielczości 320 na 240 pikseli.

Qi Hardware została założona w połowie 2009 roku przez byłych pracowników Openmoko i podobnie jak Openmoko, jej celem jest tworzenie otwartoźródłowych urządzeń elektroniki użytkowej. Już w przypadku linuksowego smartfonu Openmoko FreeRunner przedstawiono schematy układów, projekty płyt i plany konstrukcyjne obudowy, ponadto można też było samemu składać propozycje nowych komponentów sprzętowych. Mimo to nigdy nie został zbudowany "społecznościowy" model FreeRunnera.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas