Którego netbooka wybrać

Netbooki - czyli stosunkowo nowa kategoria mobilnych urządzeń internetowych. Grono zainteresowanych posiadaniem tego typu urządzeń sukcesywnie się powiększa. Którymi z tych sprzętów warto się teraz zainteresować?

Na samym wstępie warto powiedzieć o podstawowych różnicach między notebookiem, a jego młodszym i mniejszym bratem - netbookiem. Przede wszystkim z punktu widzenia użytkowego, netbook jest narzędziem wykorzystywanym do konsumpcji treści nie zaś do ich tworzenia. Uparty człowiek nie posiadający niczego innego może próbować szczęścia, jednak przeważnie nie będzie to praca, ani wygodna, ani specjalnie efektywna. Z badań przeprowadzonych przez Toshibę wynika że: prawie 85 proc. respondentów używa netbooka do wysyłania poczty oraz przeglądania stron WWW. Na dalszym miejscu są funkcje edycji tekstu (61,2 proc.) oraz multimedia - przeglądanie zdjęć (48,9 proc.), słuchanie muzyki (48,9 proc.) oraz oglądanie wideo (35,8 proc.).

Nasz wybór

Po przejrzeniu tabeli zamieszczonej poniżej, łatwo dojść do wniosku że pewna grupa laptopów ma bliźniaczo podobne komponenty. Oba Samsungi, Dell, oraz Asus Eee PC 1005 HA pod względem podzespołów plasują się na identycznej półce. Różnią się oczywiście ceną, liczbą portów itp., w przypadku Samsunga N310 oraz Della płacimy za elegancki design, antybakteryjną powłokę na klawiaturze. Wybrane wersje będą wyposażone w dotykowy ekran. Warto zauważyć że jednak design Samsunga N310 jest mało biznesowy, bardziej pasuje do młodszego pokolenia w przeciwieństwie do Lenovo.

Reklama

Ciekawymi pozycjami w tabeli są modele Asus Eee PC 1210 N, Acer Aspire One 532G, a także Lenovo IdeaPad S12 ponieważ jako jedyne z wymienionych modeli mają podzespoły na chipsecie ION. Są zdecydowanie szybsze ale i bardziej prądożerne od reszty stawki. Maszyny Asusa i Lenovo jako jedyne w zestawieniu posiadają dwurdzeniowy procesor, a netbook Acera ma nowoczesny inteligentny układ graficzny. Jego zaletą jest możliwość przełączania kart graficznych w zależności od obciążenia w czasie rzeczywistym.

Na uwagę zasługują możliwości środowiska Lenovo Quick Start dzięki któremu, użytkownik może sprawdzać pocztę, przeglądać internet lub wykonywać inne czynności, nie czekając na załadowanie całego systemu operacyjnego. Warto również dodać że netbook Lenovo jest najlżejszym spośród dwunastocalowych netbooków. W ramach przemyślanej profilaktyki dołączone jest również oprogramowanie Lenovo OneKey Rescue System mogące pomóc w przywróceniu utraconych plików i ustawień komputera.

Patrząc na Booklet Nokii, nie sposób oprzeć się wrażeniu że Finom udało się stworzyć najładniejszego netbooka o zdecydowanie biznesowym, ekskluzywnym wyglądzie. Dodatkowo bezapelacyjnie jest najcichszy. Udowodniono że potrafi udźwignąć obsługę filmów w HD, jednak co to za frajda oglądać je na wyświetlaczu o przekątnej 10 cali? Czy warto kupić Booklet'a za 2500 złotych, patrząc na rozwiązania oferowane przez konkurencję?

Warto zwrócić uwagę na najnowszą, dość nietypową biznesową wersję netbooka Lenovo ThinkPad X100e. Komputer ten wyposażony jest w dwurdzeniowy procesor AMD Athlon Neo X2 L335 (opcjonalnie AMD Athlon Neo Single-Core MV-40) co jest rzadkością pośród netbooków. Ma też jako jedyny wydzielony układ graficzny firmy ATI Radeon HD3200 IGP 128MB. Plusem jest wygoda pracy i ergonomia.

Co dla kogo?

- Najlepszym netbookiem dla biznesu jest zdecydowanie Lenovo X100e - dzięki przystępnej cenie, niebanalnemu wzornictwu i solidnej budowie,

- Najtańszy z zaprezentowanych modeli to Asus Eee PC 1005 HA i ten naszym zdaniem najlepiej by się sprawdził w roli budżetowego studenckiego netbooka, wspomagającego edukację ze względu na niską wagę, długą żywotność baterii i niezły stosunek jakości do ceny,

- Tytuł tytanicznego netbooka dostaje Booklet, on z całej stawki na baterii popracuje najdłużej, lecz niestety jego cena może okazać się dla sporej rzeszy konsumentów zaporowa.

- Tytuł najmocniejszego urządzenia słusznie przypada Asusowi Eee PC 1201 N - można pokusić się nawet o stwierdzenie że jest to netbook, który zadowoliłby nawet średnio wymagającego gracza.

Redakcja ani autor artykułu nie ponoszą odpowiedzialności za różnice w cenach pomiędzy przedstawionymi w artykule, a rzeczywistymi. Nie mamy wpływu na kursy walut, promocje.

Mikołaj Bibański

Źródło informacji

Komputer w Firmie
Dowiedz się więcej na temat: netbook | Lenovo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy