Lenovo i Intel pomagają naukowcom
Współpraca Lenovo i Intel umożliwia naukowcom z Flatiron Institute analizowanie ogromnych zbiorów danych pochodzących z dziedziny kwantowej, genomiki i kosmosu.
Firmy Lenovo i Intel poinformowały o współpracy nad rozwiązaniami, które przyspieszają integrację wysokowydajnego systemu obliczeniowego (HPC) ze sztuczną inteligencją (AI), by pomóc badaczom z Flatiron Institute w rozwiązywaniu problemów naukowych w zupełnie nowy sposób.
Nowojorski Flatiron Institute jest wewnętrznym działem naukowym Simons Foundation, której misja polega na przekraczaniu granic w badaniach matematycznych i w dziedzinie nauk podstawowych. Dział Scientific Computing Core wspiera różne dyscypliny naukowe wymagające infrastruktury HPC, która obsługuje różne pliki z danymi o ekstremalnej wielkości: od gigantycznych plików sekwencjonowania genomowego po 100 000 małych plików w jednym katalogu. Lokalny klaster Instytutu stanowi centralną infrastrukturę HPC i składa się z 17 000 rdzeni obliczeniowych firmy Intel w serwerach Lenovo ThinkSystem SD530, obsługujących obciążenia HPC i AI. Połączenie to umożliwia komputerom analizę wielkich, zaawansowanych zbiorów danych oraz symulowanie skomplikowanych procesów fizycznych.
Badacze w Flatiron Institute przyczyniają się do postępów w naukach biologicznych, astrofizyce, fizyce kwantowej oraz matematyce obliczeniowej. Przed powstaniem klastrów komputerowych o wielkiej skali naukowcy z Flatiron Institute mieli jednak ograniczone możliwości osiągania tych celów ze względu na limity wydajności systemu spowalniające badania i zawężające ich zakres. Firmy Lenovo i Intel nawiązały współpracę z Flatiron Institute, aby znacząco rozszerzyć jego możliwości w zakresie HPC oraz AI, dzięki czemu technologie nie będą już ograniczać ambicji badaczy.
- Symulacje kosmologiczne, na przykład powstawania galaktyk i czarnych dziur, wymagają setek tysięcy połączonych ze sobą rdzeni. Czas naszych badaczy powinna wypełniać przede wszystkim nauka, a nie obliczenia. Naszym celem jest to, by badania ograniczały raczej systemy zbudowane z nanorurek węglowych, a nie krzemu - powiedział dr Ian Fisk, współdyrektor Scientific Computing Core w Flatron Institute.
Badania w Flatiron Institute przeprowadzane są za pomocą serwerów Lenovo ThinkSystem SD530 Dense Rack z technologią Lenovo Neptune Thermal Transfer Module (TTM) z procesorami Intel Xeon Platinum 8268, częścią drugiej generacji skalowalnego procesora Intel Xeon rodzina z technologią Intel Deep Learning Boost. Naukowcy z Flatiron Institute, którzy wykorzystują wydajność i niezawodność rozwiązania firm Lenovo i Intel, zauważają nie tylko przyspieszenie badań. Mogą także zajmować się projektami o wysokim stopniu obciążenia, które w przeciwnym razie byłyby niemożliwe.
Na przykład w ubiegłym dziesięcioleciu koszt pełnego sekwencjonowania genomu stał się bardziej przystępny dzięki zwiększeniu dostępności rozwiązań HPC. Przedtem naukowcy byli w stanie sekwencjonować około dwa proc. danych genomu, a obecnie mogą przeglądać całą sekwencję genomową tysięcy rodzin jednocześnie. Postęp ten może odegrać decydującą rolę w skuteczniejszym wykrywaniu genów, które powodują choroby lub w opracowywaniu precyzyjnych leków.
Firmy Lenovo i Intel przedłużyły swoją wieloletnią współpracę w dziedzinie centrów danych z myślą o dostarczaniu organizacjom o różnej wielkości rozwiązań wyróżniających się coraz większą integracją HPC i AI. Partnerstwo przedłużone o kolejne lata będzie się koncentrować na trzech głównych obszarach: systemach i rozwiązaniach, optymalizacji oprogramowania pod kątem integracji HPC i AI oraz sprzyjaniu rozwojowi ekosystemu.