Lepsze notebooki - Intel na CES
Mniejsze i energooszczędne - takie mają być notebooki dzięki platformie Santa Rosa Refresh. Co Intel zaprezentował w Las Vegas?
Nowe procesory są nawet 25 procent mniejsze od poprzednich wersji, więc producenci komputerów mogą konstruować bardziej kompaktowe urządzenia dla konsumentów, od stylowych, biurkowych komputerów PC do mniejszych notebooków.
Wszystkie nowe układy zawierają tranzystory o nowej konstrukcji i są produkowane w procesie technologicznym 45 nm. Po wprowadzeniu nowych układów Intel będzie łącznie oferował 32 procesory do komputerów stacjonarnych, laptopów.
Firma poinformowała również, że postępy w dziedzinach technologii tranzystorowej i procesu produkcyjnego doprowadzą do powstania nowej kategorii kompaktowych, energooszczędnych i wydajnych urządzeń, które dostarczą szerokopasmowy internet "prosto do kieszeni".
Spośród 16 nowych produktów, 12 jest przeznaczonych do nowych laptopów i komputerów stacjonarnych, a 4 do serwerów. Wszystkie są wolne od ołowiu, a od tego roku również od halogenu.
- Zaprezentowane dziś produkty pozwolą zaoferować klientom indywidualnym i firmom cieńsze i wydajniejsze laptopy oraz potężniejsze, bardziej stylowe komputery stacjonarne - powiedział Mooly Eden, wiceprezes i dyrektor generalny grupy platform mobilnych w firmie Intel.
Mobilne życie
Możemy mówić o pięciu nowych procesorach mobilnych (Santa Rosa Refresh - nowa wersja technologii Centrio). Do przedłużenia czasu pracy na bateriach przyczynia się również nowa funkcja mikroarchitektury Intel Core przeznaczona do zaawansowanego zarządzania zasilaniem i określana mianem technologii Deep Power Down, która ogranicza pobór mocy procesora, kiedy ten nie przetwarza danych i nie wykonuje instrukcji.
Procesory stanowią podstawą technologii mobilnej Intel Centrino, która teraz zapewnia ulepszone przetwarzanie treści i wideo dzięki obsłudze HD DVD i Blu-Ray z wykorzystaniem opcjonalnego zewnętrznego dekodera. Notebooki oparte na technologii Centrino są również wyposażone w chipset Mobile Intel 965 oraz łączność bezprzewodową z opcjonalną obsługą sieci 802.11n przy użyciu Intel Next-Gen Wireless-N.
Intel zamierza wykorzystać tę mobilną technologię również w komputerach stacjonarnych.
Internet w kieszeni
Aby zapewnić pełny dostęp do internetu w kieszonkowych urządzeniach, Intel zamierza wykorzystać energooszczędne platformy Intel Architecture, które cechują się ograniczonym poborem mocy przez procesor i chipset oraz mniejszymi rozmiarami układów. W pierwszej połowie roku Intel planuje wprowadzić do sprzedaży pierwszy energooszczędny chipset przeznaczony do ultramobilnych i mobilnych urządzeń internetowych.
Ponadto Intel nadal ściśle współpracuje z operatorami komunikacyjnymi z całego świata nad wdrożeniem mobilnych sieci WiMAX. Sieci te zaczną działać w dalszej części roku i zaoferują mobilny dostęp do internetu posiadaczom różnorodnych urządzeń cyfrowych.
Rdzeń razy cztery
Rozszerzając linię wprowadzoną w listopadzie 2007 roku (czterordzeniowy procesor Intel Core 2 Extreme QX9650), Intel poinformował także o trzech nowych czterordzeniowych i czterech dwurdzeniowych procesorach 45 nm do tradycyjnych komputerów stacjonarnych, które będą stopniowo wprowadzane na rynek od końca stycznia przez pierwszy kwartał roku.
Nowe modele Intel Core 2 Quad i Intel Core 2 Duo mają w założeniu przyspieszyć przejście na nową linię wielordzeniowych procesorów Intela. Oferują one szeroką gamę częstotliwości taktowania oraz duże pamięci cache L2 i są wyposażone w technologię Intel HD Boost (zestaw instrukcji SSE4). Procesory 45 nm są również obowiązkowe dla producentów komputerów sprzedawanych pod marką Intel Core 2 Processor with Viiv.
Komputery z nowymi procesorami dwurdzeniowymi wejdą do sprzedaży w tym miesiącu; systemy z procesorami czterordzeniowymi pojawią się na rynku w dalszej części tego kwartału. Intel przedstawił również cztery procesory Intel Xeon do serwerów i stacji roboczych; mają one wejść do sprzedaży w tym kwartale.
Dokładne informacje o nowych procesorach - kolejne strony
45-nanometrowy procesor mobilny Hi-k Intel Core 2 Duo do platform Centrino - Wykorzystując oparte na hafnie tranzystory Hi-k z metalową bramką, notebooki oparte na Santa Rosa Refresh zapewniają mają zapewnić większą wydajność i dłuższy czas pracy na bateriach. Usprawnienia grafiki skupiają się na obsłudze HD DVD oraz Blu-ray Disc przy użyciu opcjonalnego, zewnętrznego dekodera, a także na ulepszonej obsłudze multimediów i gier. Santa Rosa Refresh pojawi się także w wersji dla komputerów stacjonarnych.
Procesor Intel Core 2 Duo
Najważniejsze cechy najnowszych procesorów Intel Core 2 Duo:
" Opracowana przez Intela technologia 45 nm z metalowymi bramkami hi-k - tranzystory o mniejszych wyciekach energii przyspieszają przełączanie, a niemal 2-krotnie większa liczba tranzystorów w porównaniu do technologii 65 nm sprawia, że osiągnięty zostaje nowy poziom wydajności i energooszczędności
" Intel HD Boost - wyższa wydajność w aplikacjach korzystających intensywnie z multimediów, służących np. do kodowania materiałów wideo w formacie HD
" 6MB pamięci podręcznej drugiego poziomu - lepsze osiągi
" Technologia głębokiego zmniejszania zużycia energii - wyłącza rdzenie procesora i pamięć podręczną drugiego poziomu, gdy nie są one potrzebne, co zmniejsza zużycie energii
Najważniejsze cechy mikroarchitektury Intel Core 2 to:
Szeroki i dynamiczny mechanizm wykonawczy:
Szerszy - pełen, 4-kanałowy, superskalarny potok, który może pobierać, dekodować, wykonywać i odrzucać instrukcje w stałym tempie czterech instrukcji na cykl zegara w porównaniu do trzech instrukcji w przypadku procesora Intel Core Duo.
Głębszy - rozmiary bufora optymalizują efektywną liczbę przesyłanych instrukcji względem potoku, dzięki czemu procesor może głębiej przeanalizować przebieg programu, odnajdując w ten sposób instrukcje, które mogą zostać wykonane równolegle.
Szybszy - potok zoptymalizowany pod kątem efektywności działania usprawnia przebieg ścieżki krytycznej w architekturze procesora. Powstaje bardzo krótki i efektywny potok o 14 etapach, co przyczynia się do uzyskania wyższych częstotliwości, a jednocześnie pozwala realizować więcej instrukcji w każdym cyklu zegara.
Inteligentniejszy - często używane sekwencje instrukcji są łączone w pojedynczą instrukcję i wykonywane w takiej postaci. Zmniejsza to wewnętrzne zapotrzebowanie na zasoby i zwiększa liczbę instrukcji wykonywanych w cyklu zegara. Dzięki temu możliwe jest wykonanie pięciu instrukcji przy tym samym nakładzie pracy, który normalnie byłby niezbędny do obsługi czterech instrukcji.
Inteligentne zasilanie Intel - zestaw mechanizmów, które zmniejszają zużycie energii i wymogi projektowe - są odpowiedzialne za zarządzanie poborem energii przez wszystkie rdzenie wykonawcze procesora w czasie, gdy komputer jest uruchomiony
"Zaawansowana, inteligentna pamięć podręczna Intel - wielordzeniowa, zoptymalizowana pamięć podręczna, która znacząco zmniejsza opóźnienia w dostępie do często wykorzystywanych danych. Inteligentny dostęp do pamięci - poprawia wydajność systemu optymalizując wykorzystanie dostępnego w podsystemie pamięci pasma dla danych i ukrywając opóźnienia w dostępie do nich.
Intel 64 - sprzętowa obsługa 64 bitów, żeby móc wykorzystać 64-bitowe systemy operacyjne takie jak Microsoft Vista* oraz 64-bitowe aplikacje, gdy staną się one dostępne dla klientów mobilnych.
Internet "do kieszeni"
Strategia Intela związana z dostarczaniem internetu "prosto do kieszeni" opiera się na użyciu energooszczędnych platform opartych na Intel Architecture (IA), które cechują się ograniczonym poborem mocy przez procesor i chipset oraz mniejszymi rozmiarami układów, co pozwala zastosować je w mobilnych urządzeniach internetowych (MID) oraz ultramobilnych komputerach osobistych (UMPC). Ograniczenie poboru mocy jest zasługą nowej konstrukcji tranzystorów, procesu technologicznego 45 nm oraz zmian w mikroarchitekturze.
Intel przygotowuje się do dostaw pierwszej generacji energooszczędnej platformy o nazwie kodowej "Menlow" w pierwszej połowie roku. Platforma Menlow składa się z procesora "Silverthorne" oraz chipsetu "Poulsbo", obu zaprojektowanych od podstaw z myślą o urządzeniach MID i UMPC. Na targach CES Intel przedstawił prototypy urządzeń opartych na Menlow oraz aplikacji optymalizowanych pod kątem tej platformy.
Jako znak rosnącego wsparcia dla urządzeń MID i UMPC, Intel prezentuje wybór urządzeń Menlow opracowanych przez firmy, które zamierzają wprowadzić je na rynek jeszcze w tym roku. Na wystawie technologicznej Intel pokazuje urządzenia MID i UMPC firm: Aigo, Asus, BenQ, Clarion, Compal, Digifriends, EB, Gigabyte, Lenovo, LG-E, LiteOn, Quanta, Toshiba i Willcom.
Firma przedstawiła także systemy operacyjne i aplikacje, które ilustrują planowane zastosowania urządzeń Menlow w segmentach informacyjnym, rozrywkowym, komunikacyjnym i biurowym. Kluczowe firmy, których aplikacje pojawiły się w pokazie technologicznym Intela, to Adobe, Alibaba, AOL, BMAT, Canonical, Commendo, Comverse, DailyMotion, Dazhihui, EB, Ekiga, GestureTek, Glide, Haansoft, Jajah, Lingtu, Mitac, MobiTV, Movial, MySpace, NeuSoft, OurGame, PopCap Games, PPLive, Qidian, Red Flag, Sina, Teknision, Tencent, Thinkfree oraz Veveo.
Mobilne WiMAX
Jak wspomnieliśmy wcześniej, Intel wesprze bezprzewodową technologię szerokopasmowa Mobile WiMAX oparta na branżowej specyfikacji IEEE 802.16e. Zintegrowany intelowski moduł Wi-Fi/WiMAX (o nazwie kodowej "Echo Peak") zadebiutuje w wybranych laptopach z technologią procesorową Intel Centrino (o nazwie kodowej "Montevina") w połowie roku.
Również w tym roku pojawi się energooszczędny układ WiMAX zaprojektowany specjalnie dla mobilnych urządzeń internetowych oraz elektroniki użytkowej (o nazwie kodowej "Baxter Peal").
Intel współpracuje z firmami Sprint i Clearwire nad wdrożeniem mobilnej sieci WiMAX w Stanach Zjednoczonych, która ma zostać uruchomiona w tym roku. Intel współpracuje też z operatorami telekomunikacyjnymi z całego świata nad globalnym wdrożeniem sieci WiMAX.
Japońskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Komunikacji poinformowało niedawno, że Wireless Broadband Planning K.K. (WBPK), spółka założona we wrześniu przez KDDI, Intel Capital i inne firmy, otrzyma jedną z dwóch koncesji na częstotliwość 2,5 GHz w Japonii. WBPK zamierza zbudować mobilną sieć WiMAX i oferować szeroką gamę usług od 2009 roku.
Firmy Comstar i Intel niedawno ogłosiły, że wspólnie zbudują miejską sieć WiMAX w Moskwie w przydzielonym Comstarowi paśmie 2,5 - 2,7 GHz. Komercyjne uruchomienie sieci WiMAX Comstara jest planowany na koniec 2008 roku.
Penryn w każdym domu
Nowe procesory 45 nm Intel Core 2 Quad oraz Intel Core 2 Duo oferują różne szybkości, duże pamięci cache L2 oraz technologię Intel HD Boost, która zapewnia większą wydajność w takich zastosowaniach multimedialnych jak edycja i kodowanie wideo. Dodatkowo firma zastosuje również wydajniejsze i bardziej energooszczędne procesory 45 nm z Intel HD Boost na platformie technologicznej Intel Core 2 Processor with Viiv. Firma skupi się w przyszłości na rozwiązaniach krzemowych wspomagających przesyłanie, ochronę i obsługę cyfrowej treści - a także na zapewnieniu wydajności niezbędnej do odtwarzania i udostępniania multimediów.
W dalszej części kwartału Intel będzie kontynuował wprowadzanie czterordzeniowych Procesor Intel Core 2 Extreme QX9770 (procesor 45 nm 3,2 GHz z magistralą systemową 1600 MHz i tranzystorami Hi-k z metalową bramką, poprzednio znany jako "Yorkfield") oraz chipset Intel X48 Express przeznaczony do komputerów PC klasy wyższej. Chipset Intel X48 Express zapewnia jeszcze wyższą wydajność dzięki obsłudze pamięci XMP 1600 DDR3.
Natomiast pod nazwą "Skulltrail" będzie kryła się nowa platforma dwuprocesorowa. Będzie ona wyposażona w dwa czterordzeniowe procesory Intel Core 2 Extreme, ogerując moc 8 rdzeni oraz 4 gniazda PCI Express x16 Gen 1.1, co pozwoli na obsługę nawet 4 kart graficznych.