Microsoft łączy komórki i komputery

Producent Windowsa rozpoczął testy nowej aplikacji, która może się okazać rynkowym hitem. Chodzi o Live Mesh - oprogramowanie, które dzięki internetowi łączy wszystkie urządzenia użytkownika w jedną sieć. Dzięki temu zdjęcie zrobione komórką może już po chwili być dostępne na komputerze stacjonarnym.

Jeśli ktoś używa komputera stacjonarnego, laptopa i smartfona wie, że bałagan w plikach może stać się uciążliwy. Nietrudno zirytować się tym tym, że zdjęcie którego potrzebujemy jest akurat na innym urządzeniu. Wiele osób rozwiązuje te problemy w prosty, acz nie do końca wygodny sposób np. wysyłając e-maile z załącznikiem do siebie samego.

Podobne problemy ma rozwiązać właśnie Live Mesh. Aplikacja ta będzie w najbliższym czasie testowana przez ok. 10 tys. osób. Do testów mogą przystąpić mieszkańcy USA. Początkowo Live Mesh będzie obsługiwał tylko komputery z systemem Windows XP i Vista, ale z czasem aplikacja ma być również dostępna dla użytkowników Maków i różnych urządzeń przenośnych.

Reklama

Jak to działa?

Użytkownik Live Mesh loguje się do usługi za pomocą swojego Windows Live ID, po czym może dodać do swojej sieci (ang. mesh) różne urządzenia (lapopa, komputer stacjonarny itd.). Efektem dodania urządzenia będzie pojawienie się na pasku zadań ikonki dającej dostęp do urządzeń i ich zasobów.

Użytkownik w ramach swojej sieci może tworzyć foldery, które będą dostępne z poziomu wszystkich dodanych do niej urządzeń. Dostęp do plików na różnych urządzeniach jest więc możliwy po kilku kliknięciach. Co więcej - aplikacja umożliwi dzielenie się tymi zasobami z innymi użytkownikami.

Inne interesujące funkcjonalności to Live Desktop oraz Live Remote Desktop. Pierwsza z nich pozwala na uzyskanie dostępu do swoich zasobów z poziomu przeglądarki internetowej. Druga umożliwia zdalne sterowanie urządzeniami dodanymi do swojej sieci.

Microsoft zapewnia, że usługa jest bezpieczna dla użytkowników dzięki rozwiązaniu Windows Live ID oraz dzięki temu, że wszystkie transmisje korzystają z technologii SSL.

Zainteresowani mogą zdobyć więcej informacji pod adresem mesh.com. Znajdziemy tam m. in prezentacje wykonane w technologi Silverlight.

Live Mesh to kolejny przykład realizowania przez Microsoft strategii "software plus services" (ang. oprogramowanie i usługi). Gigant z Redmond nadal jest daleki od udostępniania programów za darmo i/lub wyłącznie w formie aplikacji webowych, ale coraz chętniej udostępnia usługi internetowe rozszerzające możliwości oprogramowania instalowanego na komputerze. W ocenie niektórych analityków Live Mesh jest przełomowy i pokazuje, że Microsoft bardziej orientuje się na usługi, które do tej pory postrzegał jako zagrożenie dla swoich produktów.

Źródło: Dziennik Internautów
Dowiedz się więcej na temat: Oprogramowanie | komórki | komputery | Microsoft | Live
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy