Reklama

Microsoft o cenach OEM-owych Windows

Przedstawiciel Microsoftu po raz pierwszy w historii zdradził, ile płacą producenci komputerów za preinstalowane kopie Windows. Dotychczas na ten temat krążyły liczne plotki, jednak nie były one komentowane przez koncern z Redmond.

Teraz Charles Songhurst, kierujący w Microsofcie wydziałem Strategii Korporacyjnej, ujawnił ceny OEM-owych Windows. Powiedział, że w ciągu ostatniej dekady Microsoft za punkt wyjścia przyjmował zestaw komputerowy o wartości 1000 dolarów i za preinstalowanie na nim Windows pobierał 50 dolarów. Songhurst dodał, że stanowi to pięć procent wartości sprzętu i Microsoft stara się trzymać właśnie tej granicy.

Obecnie ceny komputerów wahają się od około 300 do około 3000 dolarów, co oznacza, że od każdej preinstalowanej kopii Windows Microsoft otrzymuje od 15 do 150 USD.

Reklama

Songhurst odniósł się też do rynku netbooków i obaw, że rosnąca popularność tak tanich komputerów negatywnie wpłynie na wyniki finansowe koncernu. Jednak z jego wypowiedzi wynika, że Microsoft nie obawia się o to.

Menedżer uważa bowiem, że netbooki są kupowane albo przez osoby, które już mają peceta lub notebooka, albo też przez takie, które i tak nie kupiłyby innego niż netbook komputera. Tak więc, jego zdaniem, wzrost popularności netbooków nie odbywa się kosztem popularności innych typów komputerów, a więc nie zagraża finansom koncernu z Redmond.

Mariusz Błoński

kopalniawiedzy.pl
Dowiedz się więcej na temat: Redmond | Microsoft | OstatnieMiejsca.pl S.A.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy