Najważniejsze technologie jutra

Świat zwolnił z powodu kryzysu, ale wielkie firmy już myślą o jutrze. Miliardy dolarów na badania i rozwój technologii gwarantują, że wizje rodem z fantastyki naukowej staną się rzeczywistością.

Rzeczywistość rozszerzona, czyli trójwymiarowa wizualizacja modelu silnika. Papier to przeszłość.
Rzeczywistość rozszerzona, czyli trójwymiarowa wizualizacja modelu silnika. Papier to przeszłość.AFP

Jutro już dziś

- Kryzys ekonomiczny stwarza wielką szansę dla tych, którzy dokonują rozważnych inwestycji. Sytuacja na rynku może zmienić się z dnia na dzień. Z gry wypadnie wiele słabszych firm, ze złymi modelami biznesowymi i ograniczonym dostępem do zasobów finansowych, firm niemogących przeznaczyć funduszy na najbardziej zaawansowane technologicznie projekty, które zagwarantują im szansę dalszego rozwoju - opowiada portalowi INTERIA.PL Ryszard Malinowski, wiceprezes Mobility Group firmy Intel.

Komórki odpowiedzialne za badania i rozwój (z ang. Research and Development) pracują dzień i noc, przygotowując coraz to nowsze projekty. Część z nich nigdy nie ujrzy światła dziennego, ale te które znajdą swoją drogę,może dokonać rewolucji.

- Nawet jeśli na 100 projektów jeden procent okaże się wart uwagi, możemy mówić o sukcesie - podsumowuje Andrew Blake, zastępcą dyrektora Microsoft Research Cambridge, jednego z największych, prywatnie sponsorowanych ośrodków badawczych w Europie.

INTERIA.PL w Microsoft Cambridge Research. Zobacz:

Największy producent oprogramowania na świecie to tylko jedna z firm, która posiada rozbudowane komórki odpowiedzialne za badania i rozwój. Są firmy przeznaczające na takie działania miliardy dolarów, tworząc nowe rozwiązania od zera, a są też takie, które skupiają się wyłącznie na doskonaleniu rozwiązań istniejących. Niezależnie od nakładów - wyścig technologiczny trwa nieustannie. Charakteryzuje go kilka dominujących trendów.

Raport mniejszości

Człowiek znajduje się w nieustannyn tańcu z technologiami. Na razie to my prowadzimy.
AFP
Interfejs dotykowy - kilka lat temu patent z filmów. Dzisiaj norma. Jutro - konieczność.
AFP

Telekomunikacja - wymiana informacji będzie nie tylko globalna, ale zwyczajnie absolutna. Komunikować ze sobą będą mogły się wszystkie urządzenia. Oznacza to ułatwioną wymianę materiałów i informacji. Komputery, komórki i konsole na płaszczyźnie komunikacji staną się jednym tworem.

Rzeczywistość rozszerzona - to nie wirtualna rzeczywistość, a rzeczywistość rozszerzona odgrywać będzie kluczową rolę w przyszłość. Wystarczy, że założymy zwyczajne okulary, aby od razu mieć dostęp np. do wyników ligi piłkarskiej, które zostaną wyświetlone tuż przed naszymi oczami.

Problemy z zapamiętaniem przepisów ruchu drogowego? Nic prostszego - wystarczy spojrzeć na przednią szybę samochodu - wszystkie informacje będą tam wyświetlane na bieżąco, nakładając się na rzeczywisty obraz drogi.

Ekologia - ochrona środowiska stała się kluczem dla gigantów technologii. Materiały, z których wykonuje się elektronikę, mają być przyjazne otoczeniu, niegroźne dla zdrowia i estetycznie wyglądające. Tradycyjne źródła zasilania zostaną zastąpione alternatywnymi źródłami energii.

Philips Daylight, czyli okno, które leczy nas światłem
materiały prasowe

Technologia dla seniorów - cywilizacja Zachodu starzeje się, konieczne będzie zatem przygotowanie dla niej odpowiednich rozwiązań technologicznych. Od łatwiejszych w obsłudze komputerów poczynając, na technologiach ułatwiających codzienne życie kończąc. Z roku na rok potrzebujących tego typu rozwiązań będzie coraz więcej.

Cena postępu

- Korzystanie z technologii stających się integralną częścią naszego życia powinny być tak instynktowne, jak spoglądanie na zegar ścienny, kiedy chcemy wiedzieć, która godzina - podsumowuje chyba najważniejszy aspekt innowacji Ken Wood, deputy managing director w Microsoft Cambridge Research. - Praktycznie codziennie słyszymy o dziwacznych pomysłach na zupełnie nieprzydatne nam gadżety, tymczasem podstawowe technologie, takie jak system operacyjny czy nasz telefon komórkowy, zwyczajnie nie działają prawidłowo.

Zadaniem osób odpowiedzialnych za badania i rozwój jest znalezienie swoistego rodzaju złotego środka między niecodziennymi innowacjami, a elementami, które zapewnią nam użyteczne i przydatne w życiu rozwiązania.

Jednak aby zrobić omlet, trzeba rozbić kilka jajek - dlatego spodziewajmy się wielu dziwnych rozwiązań technologicznych po drodze. Taka jest cena postępu.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas