Nowe karty graficzne dla starszych komputerów

Według nowych doniesień, możemy spodziewać się kart w wysłużonej technologii AGP zarówno od NVIDII, jak i AMD.

Rynek kart graficznych pod wysłużony już port AGP (Accelerated Graphic Port) maleje z dnia na dzień. Nie oznacza to jednak, że żaden z producentów układów graficznych zamierza z tego rynku rezygnować przełączając się całkowicie na karty graficzne pracujące na złączu PCI Express.

W chwili obecnej NVIDIA intensywnie pracuje nad odpowiednim mostkiem konwertującym sygnał z PCI Express na AGP, który został już wcześniej zastosowany w układach z serii NV4x oraz G7x. Nie obyło się jednak bez problemów, co zapewne spowoduje opóźnienie w pojawieniu się kart opartych AGP na rynku detalicznym.

Reklama

AMD jest już w posiadaniu odpowiedniego mostu pod swoje najnowsze układy z rodziny R600 - RV610 i RV630. Według TheInquirer, nie powinniśmy się spodziewać najmocniejszych kart opartych na R600 na AGP, jest to spowodowane problemami z zasilaniem - nie ma technicznej możliwości integracji czterech moleksów zasilających. Dlatego też AMD planuje wprowadzenie na rynek jedynie kart opartych o tańsze RV610 i RV630.

Jest to dobra informacja dla posiadaczy nieco starszych systemów opartych jeszcze o port AGP, nawet kilkuletnie komputery będą mogły bezproblemowo pracować z najnowszymi układami, zarówno od AMD, jak i NVIDII.

PCArena.pl
Dowiedz się więcej na temat: port | karty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama