OS X Mavericks - Apple zrywa z kotami

Na WWDC 2013 Apple zaprezentowało system OS X o nazwie Mavericks. Jego nazwa pochodzi od słynnego miejsca wśród surferów, w którym występują jedne z najwyższych fal na świecie.

Wraz z OS X Mavericks firma Tima Cooka zrywa z tradycją nazywania kolejnych wersji systemu gatunkami kotów. Przedstawiciele Apple żartowali nawet, że mogli system nazwać Sea Lion od gatunku lwów morskich, które zamieszkują marinę w San Francisco. Ostatecznie jednak zdecydowali się na inną nomenklaturę, co chyba jest dobrym posunięciem.

Mavericks wnosi wiele nowości do świata Apple. Większość systemowych aplikacji została usprawniona, pojawiły się nowe programy i funkcje znane dotychczas tylko z iOS. Finder, czyli podstawowe narzędzie systemowe, zyskało funkcję kart, co znacznie ułatwia pracę na komputerze. Teraz zamiast otwierać wiele okien Findera, użytkownik uaktywni po prostu różne karty.

W OS X Mavericks użytkownik będzie mógł oznaczać dokumenty oraz pliki za pomocą tagów, co znacznie ułatwi ich wyszukiwanie. Kolejna generacja systemu Apple została wyposażona w nowe, zwiększające wydajność funkcje. Wśród nich znalazł się Timer Coalescing, który zmniejsza aktywność procesora o 72 proc. i Compressed Memory kompresujący wolną pamięć tak, by mogła zostać lepiej wykorzystana przez uruchomione aplikacje.

Systemowa przeglądarka Safari została wzbogacona o boczny pasek, dający szybki dostęp do zakładek i listy "Czytelnia". Co więcej, mogą pojawiać się w nim również linki zamieszczane w serwisach społecznościowych przez obserwowane przez użytkownika osoby.

W nowym systemie znajdziemy również funkcję iCloud Keychain, która synchronizuje pęk kluczy przez iCloud. Za pomocą tej aplikacji możliwe jest także gromadzenie i synchronizacja danych logowania, generowanych haseł i informacji o kartach kredytowych.

Z iOS do OS X przywędrowała aplikacja iBooks. Teraz książki zakupione na iPhone otworzymy także na komputerze Mac. Innym programem znanym z mobilnej wersji systemu Apple są mapy. Mavericks będzie wyposażony w aplikację map z funkcjami podobnymi jak w iOS.

OS X Mavericks pojawi się na Mac App Store jesienią tego roku.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Apple | OS X Mavericks
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy