Reklama

Po co nam telewizor?

Po co kupować drogi telewizor, jeśli można oglądać telewizję na komputerze? Sprawdzamy, czy tuner telewizyjny to rzeczywiście dobre alternatywa.

Użytkownicy komputerów mają wiele możliwości, by przysłowiowo "ułatwić sobie życie". Jedną z nich jest zakup tunera TV. Już od dawna każdy komputer (także przenośny) może pełnić funkcję telewizora, połączonego równocześnie z zaawansowanym magnetowidem. Aby wzbogacić swoją maszynę o takie możliwości, wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni tuner. Wyjaśniamy, na co należy zwrócić uwagę przy zakupie tunerów, jak również testujemy model, który jest jednym z lepszych na rynku - Sapphire Theater 550 Pro.

Dlaczego warto mieć tuner?

Reklama

Gdy tylko uda nam się rozbudować komputer o tuner telewizyjny, stosunkowo małym kosztem będziemy mogli zyskać pełną funkcjonalność telewizora. Już teraz warto zauważyć, iż tunery TV kosztują nawet mniej, niż małe telewizory kineskopowe. Do najtańszych, w pełni funkcjonalnych kart TV należą modele kosztujące ok. 100 zł. W tej cenie zmieści się możliwość oglądania programów telewizyjnych na monitorze komputera, jak również pilot, dzięki któremu bez trudu zmienimy kanał z fotela czy kanapy oraz skonfigurujemy szereg innych opcji. Ponadto zyskamy też funkcje całkiem dobrego cyfrowego magnetowidu, pozwalającego na rejestrowanie na dysku twardym wybranych audycji, czy to ważnego meczu piłki nożnej, czy odcinków ulubionego serialu.

Warto zwrócić uwagę na obecność telegazety. O ile jednak pomysł wprowadzenia tej funkcji uważany jest za bardzo dobry, o tyle jego wykonanie pozostawia zazwyczaj wiele do życzenia. Znalezienie urządzenia, które poradzi sobie z obsługą polskich znaków diakrytycznych graniczy z cudem. Z tego powodu na ekranie monitora zamiast Naszych ogonków zaobserwujemy przeróżne "krzaki". Obecność radia FM w tunerach TV to także żadna nowość.

Ta funkcja udostępniana jest jednak w nieco droższych modelach. Jeśli zamierzamy słuchać radia poprzez kartę TV, należy pamiętać, że godnymi polecenia urządzeniami są wersje wyposażone w możliwość odbierania stacji radiowych, które nie są nadawane w internecie. Dzięki temu uniezależnimy się od łącza internetowego i w przypadku braku połączenia także będziemy mogli słuchać muzyki.

Rodzaje tunerów

W sklepach znaleźć możemy trzy rodzaje tunerów TV. Są to: tunery TV na PCI, w formie klucza USB oraz w formie karty PCMCIA. Te pierwsze charakteryzuje niska cena i dobre wyposażenie. Urządzenia takie montuje się w środku komputera, tak więc nie zajmują one cennego miejsca na biurku. Jeżeli jednak jesteśmy właścicielami laptopa lub zaplombowanego peceta, raczej nie skorzystamy z tego rozwiązania i wybierzemy jedno z pozostałych.

Tunery w kluczu USB nie ustępują dziś swoim wewnętrznym kuzynom, zarówno w jakości obrazu, jak i dźwięku. Często natomiast zdarza się, że posiadają one uboższe wyposażenie i mniej gniazd. Ich ceny zaczynają się od 200 zł, a największą zaletą jest łatwość instalacji.

Trzeci rodzaj, karty TV PCMCIA, to mało popularne urządzenia, aczkolwiek bardzo wygodne dla osób, które posiadają laptopy wyposażone w gniazdo PCMCIA. Karta schowana do slotu prawie nie zajmuje dodatkowego miejsca, a zatem nie przeszkadza i w przenoszeniu notebooka. Ceny tego rodzaju produktów oscylują w granicy 150-300 zł.

Funkcje połową sukcesu

Jak nie trudno się domyślić, cena urządzeń zależeć będzie przede wszystkim od liczby dodatkowych, oferowanych przezeń możliwości. Jednak nie tylko ten czynnik trzeba brać pod uwagę. Najważniejszym argumentem, który winien przemawiać za kupnem danego tunera jest jakość obrazu. Chociaż karty TV nie różnią się już między sobą tak, jak miało to miejsce jeszcze przed kilkoma laty, to nadal bez trudu można wskazać najbardziej wartościowe produkty. Jednym z najciekawszych tunerów na rynku jest testowany przez nas Sapphire Theater 550 Pro, choć warto wskazać też inne modele: Pinnacle PCTV czy Compro VideoMate X500. Przy czym urządzenie firmy Sapphire zasługuje na osobny akapit. Dlaczego?

Sapphire Theater 550 Pro chyba jako jedyny posiada tzw. filtr grzebieniowy 3D. Dzięki niemu można uzyskać naprawdę czysty i wyrazisty obraz, choć zawsze musimy mieć na uwadze fakt, że karta TV i odpowiednie sterowniki nie gwarantują jeszcze świetnej jakości obrazu. Dużo zależy bowiem od rodzaju telewizji, jak i przewodów oraz tego, czy nie dzielimy np. analogowej telewizji naziemnej i kablówki na kilka telewizorów, stosując przeróżne rozdzielacze itp. Jak widać, tych zależności jest sporo.

Trójwymiarowy filtr grzebieniowy w produkcie Sapphire usuwając szumy, uwzględnia funkcję czasu - swoim działaniem przypomina te, z którymi można spotkać się w najdroższych modeli telewizorów. Brak tego rodzaju filtra w innych tunerach nie oznacza, że nadają się one jedynie do śmietnika, jednak faktem jest, że jakość obrazu oferowana przed Theater 550 Pro prezentuje się, póki co w teorii, świetnie.

Stereo czy mono?

Nie jest rzadkością fakt, że tunery obsługują obecnie dźwięk stereo, podobnie, jak czynią to telewizory. Musimy jednak wspomnieć, że na rynku wciąż znajdują się modele bez obsługi stereo. Ponadto, jeśli zależy nam na urządzeniu stereofonicznym, zdecydujmy się na tuner, który obsłuży cyfrowy dźwięk NICAM. To bardzo ważne, ponieważ jest to obowiązujący w Polsce format - wspierają go wszyscy nadawcy i większość telewizji kablowych. Jeżeli okaże się, że nasza kablówka nadaje sygnał audio w postaci analogowego A2, nie powinniśmy mieć powodów do obaw, gdyż tunery obsługujące NICAM współpracują też z A2. Karty TV oferujące dźwięk stereo są też niewiele droższe od wersji monofonicznych.

Gdy zamierzamy zakupić tuner "na Zachodzie", musimy wiedzieć, że w naszym kraju za dźwiękową stronę audycji odpowiadają standardy PAL D/K i PAL B/G. Jeżeli interesujący nas sprzęt nie wspiera tych standardów, nie warto zawracać sobie nim głowy - chyba że lubujemy się w niemym kinie.

Niekiedy zdarza się, że karty TV wspierają wymienione wyżej standardy, ale po instalacji sterowników nadal nie słyszy się żadnego dźwięku. Dzieje się tak dlatego, iż czasami tunery nie potrafią wybrać automatycznie prawidłowego ustawienia i użytkownik musi przeprowadzić tę czynność samodzielnie.

Telewizja, radio i...

Posiadacze tunerów TV mogą nie tylko słuchać radia czy oglądać telewizję. Większość tunerów posiada wejście sygnału wideo, dzięki czemu uda nam się podłączyć magnetowid lub kamerę. Gdy tylko skorzystamy z wejścia wideo, uda nam się w łatwy sposób zarchiwizować nasze materiały wideo, które znajdują się na wysłużonych już kasetach VHS lub innych analogowych nośnikach.

Aby jednak przeprowadzić kompresję wideo "w locie", trzeba zaopatrzyć się nie tylko w dobry tuner, ale i bardzo wydajny komputer, oferujący sporą moc obliczeniową. Czy istnieje jakaś metoda, aby przerobić materiał filmowy w inny sposób? Karta Sapphire Theater 550 Pro dysponuje sprzętowym kompresorem MPEG-2. Jego obecność sprawia, że całe zadanie wykonywane jest przez procesor tunera! Z tego też powodu tuner Sapphire stanowi świetne rozwiązanie dla tych, którzy posiadają sporo kaset VHS i uznali, że najwyższy czas się ich pozbyć, nie tracąc przy tym znajdującej się nań zawartości.

Pilot - ważna rzecz

Uważamy, że obecność pilota na podczerwień w zestawie wraz z tunerem to po prostu konieczność. Wyobraźmy sobie, że nasz telewizor nie posiada pilota i chcąc zmienić kanał, zmuszeni jesteśmy wstawać za każdym razem i ręcznie wciskać służący ku temu przycisk. Mało wygodne, prawda? Innym, mile widzianym acz niekoniecznym dodatkiem, są anteny radiowe, które producenci dodają dość często do swoich produktów. Faktem jest, że spełniają one swoje zadanie, ale jakość uzyskanego tą drogą obrazu pozostawia zazwyczaj wiele do życzenia.

Zanim przejdziemy do bardziej szczegółowych testów karty TV Sapphire Theater 550 Pro, przygotowaliśmy jeszcze informacje dotyczące sposobów, jakie pozwalają na przemianę monitora komputera w telewizor.

1. Telewizja satelitarna

- oferuje dostęp do ogromnej liczby kanałów, w większości jednak zagranicznych

- wysoka jakość obrazu i dźwięku

- wymaga wyspecjalizowanego tunera oraz droższej anteny

2. Telewizja analogowa naziemna i kablówka

- najpopularniejsza

- standardowa jakość obrazu i dźwięku

- nie trzeba kupować skomplikowanych w montażu i drogich anten

- współpraca z wszystkimi obecnymi na rynku tunerami TV

3. Telewizja cyfrowa naziemna (DVB-T)

- wymaga tunera wyposażonego w moduł DVB-T

- wysoka jakość obrazu i dźwięku

- cyfrowe kanały TVP dostępne są w pojedynczych obszarach kraju, np. w Warszawie

- inni nadawcy nie prowadzą jeszcze nawet emisji testowej

Tuner już mam - co teraz?

Po instalacji tunera TV w komputerze, należy zająć się instalacją oprogramowania. Jeśli producent dołącza do tunera płytę CD/DVD ze sterownikami, warto sprawdzić czy zamieszczona wersja jest aktualna. Często zdarza się, że drivery są przedawnione - wówczas polecamy zajrzeć na stronę producenta i odszukać tam najnowsze sterowniki.

Producent Sapphire dołącza do tunera TV program CyberLink PowerCinema 3.0. Jest to dobre oprogramowanie, głównie dlatego, iż po instalacji tuner TV jest niemal gotowy do pracy. Wystarczy uruchomić program, udać się do zakładki "Settings", kolejno TV" i wybrać opcję odpowiedzialną za wyszukiwanie kanałów telewizyjnych. Następnie udajemy się do głównego menu, wybieramy "TV" - tuner jest gotowy do pracy.

Po podłączeniu nawet drogiego i świetnego tunera TV, jak i instalacji niezbędnego oprogramowania, nie mamy jeszcze gwarancji, że uzyskany obraz będzie oferował wysoką jakość. Dużo zależy bowiem od tego, jaką telewizję posiadamy, oraz czy sygnał dostarczany jest bezpośrednio czy też dzielimy go poprzez rozdzielacz, chcąc uzyskać TV zarówno na komputerze, jak i np. w dwóch odbiornikach telewizyjnych usytuowanych w sąsiednich pokojach. Często zdarza się, że w przypadku zastosowania rozdzielacza, jakość obrazu pozostawia wiele do życzenia - zwłaszcza jeśli chodzi o tuner TV w komputerze.

Sapphire Theater 550 Pro - telewizja komputerowa

Od premiery procesora Theater 550 Pro minęło już sporo czasu. Układ ten powstał z myślą o dodatkowych kartach telewizyjnych, które zapewniają jakość obrazu wyraźnie lepszą, niż konkurencyjne urządzenia, wyposażone w układy Conexant bądź Philips. Testowany przez nas egzemplarz marki Sapphire został przygotowany do pracy z interfejsem PCI, choć w sklepach można znaleźć inne wersje kart TV z Theaterem 550 Pro - na PCI-Express i PCMCIA.

Zgodnie z informacjami udostępnionymi przez AMD-ATI (dawniej ATI), procesor posiada 12-bitowy przetwornik cyfrowo-analogowy, dzięki któremu obraz zyskuje na jakości. Przy współpracy ze wspomnianym już cyfrowym filtrem grzebieniowym 3D, który usuwa szumy z sygnału, końcowy obraz, widoczny na monitorze, trafia do nas ze zdecydowanie mniejszymi zakłóceniami.

Procesor Theater może sprzętowo kodować materiał wideo w formacie MPEG-2. Co ważne, podczas wykonywania tego procesu, jednostka centralna jest niewykorzystywana, dzięki czemu bez obaw można wykonywać w tym czasie inne czynności. Sam układ karty TV jest wyraźnie mniejszy, niż poprzednie wersje. Zmniejszeniu uległo też generowanie przezeń ciepła. Sapphire Theater 550 Pro nie posiada również radiatorów.

Jakość w pełni zadowalająca

Przetestowaliśmy tuner korzystając z kablówki. Jakość obrazu wprawdzie nie jest tak dobra jak przy telewizji DVB-T, ale tuner Sapphire najzwyczajniej jej nie obsługuje, kanały telewizyjne prezentowane są w formie, która powinna zadowalać użytkowników, choć sygnał był dzielony: jeden odbiornik TV, jeden komputer z tunerem.

Największą bolączką tunera jest czas przełączania pomiędzy kanałami. Zmiana zajmuje urządzeniu ok. 2 sek. Obecnie we wszystkich telewizorach czas ten skrócony jest niemal do zera, również wiele tunerów dostępnych na rynku oferuje przełączanie kanałów w tak szybkim tempie.

Jeśli chodzi o oprogramowanie, to w pudełku znajdują się sterowniki oraz program CyberLink PowerCinema. Po zainstalowaniu driverów wystarczy uruchomić program, aby cieszyć się nie tylko telewizją, ale i radiem oraz możliwością nagrywania wybranych fragmentów audycji telewizyjnych. Można także odtwarzać filmy DVD, połączyć się z internetem w celu pobrania nowszej wersji aplikacji oraz ustawić wiele parametrów pracy tunera, jak i samego programu. Ponadto PowerCinema jest łatwy w użytkowaniu, przez co z pewnością spodoba się wielu użytkownikom.

Podsumowanie

Obecnie popularnością cieszy się słowo "mobilność" i wszystko, co z nim związane. Tak więc tunery zewnętrzne, podłączane do komputerów za pomocą portu USB kupowane są dziś częściej aniżeli wewnętrzne karty TV do typowych pecetów. Niebywale dużą zaletą tych urządzeń jest łatwa instalacja i bardzo dobra praca z laptopami, choć nie brakuje do nich także urządzeń PCMCIA.

Użytkownikom, którzy zamierzają nadal inwestować w komputer stacjonarny i właśnie rozważają zakup tunera telewizyjnego, polecamy Sapphire Theater 550 Pro. Oferuje on zarówno bardzo dobrą jakość obrazu, jak i dźwięku. Dzięki procesorowi Theater 550 Pro uda nam się szybko i sprawnie przetransportować ulubione filmy i inne materiały wideo z kaset VHS prosto na dysk twardy komputera, zaś bogate wyposażenie umożliwi nam komfortowe oglądanie telewizji.

Sapphire Theater 550 Pro nie obsługuje cyfrowej telewizji naziemnej, jednak nie jest to wielki mankament urządzenia. W Polsce telewizja DVB-T nadal dopiero budzi się ze snu, i jak na razie pozostanie zapewne jeszcze przez dłuższy czas w takim stadium. A szkoda, bo jakość obrazu i dźwięku jest zdecydowanie lepsza, niż w przypadku odbioru analogowego.

Grzegorz Kubera, PCArena

Sapphire Theater 550 Pro

PLUSY:

Bardzo dobra jakość obrazu i dźwięku

Bogate wyposażenie

Sprzętowe kodowanie materiału wideo

MINUSY:

Brak obsługi telewizji DVB-T

Cena

Długi czas przełączenia pomiędzy kanałami (ok. 2 sekundy)

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy