Poprawka Microsoftu wywołuje niebieski ekran

Microsoft potwierdził doniesienia, według których opublikowana na początku tygodnia łata zamykająca lukę w komponencie Virtual DOS Machine po zainstalowaniu w niektórych systemach powoduje problemy podczas uruchamiania komputera - konkretnie proces startu systemu Windows XP kończy się wyświetleniem osławionego niebieskiego ekranu i restartem maszyny.

Ze względów bezpieczeństwa zaprzestano dystrybucji poprawki za pośrednictwem funkcji automatycznej aktualizacji. Zamiast tego Microsoft proponuje prowizoryczną naprawę usterki za pomocą narzędzia typu Fix it. Koncern jest obecnie w trakcie badania problemu, aczkolwiek nie potwierdza wadliwości samej łaty ani opinii, jakoby przyczyną kłopotów był brak zgodności z oprogramowaniem innych producentów.

Użytkowników, którzy zdążyli już ujrzeć na swoich komputerach niebieski ekran, Microsoft odsyła na firmową stronę pomocy technicznej - być może sąsiad będzie tak miły i na chwilę użyczy nam własnego peceta.

Reklama

Istnieje jednak szansa, że także bez pomocy Microsoftu uda nam się wyjść z opałów, mianowicie przy użyciu płyty instalacyjnej. Na forum producenta użytkownicy informują, że wystarczy wykasować aktualizację o numerze KB977165, aby Windows XP ponownie się uruchomił.

W celu usunięcia problematycznej łaty należy wykonać następujące kroki:

1. Uruchomić komputer z płyty CD lub DVD i wywołać konsolę przywracania systemu.

2. Przejść do katalogu zainstalowanej aktualizacji: ? CHDIR $NtUninstallKB977165$\spuninst.

3. Zainicjować proces odinstalowania: BATCH spuninst.txt.

4. Wydać polecenie: systemroot.

5. Opuścić konsolę: exit.

6. Ponownie uruchomić system.

Czynności te powinny przywrócić nam możliwość pracy z komputerem. Po usunięciu poprawki z katalogu automatycznych aktualizacji nie musimy się obawiać jej ponownej instalacji.

HeiseOnline
Dowiedz się więcej na temat: Facebook | Microsoft | poprawka | ekran

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy