Procesorowe nowości od Intela na IDF 2013

Na odbywającej się w San Francisco konferencji IDF 2013, Intel pokazał światu pierwszego smartfona pracującego pod kontrolą 22-nanometrowego procesora o kodowej nazwie Merriefield. Sprzęt był w pełni funkcjonalny, ale stanowił jedynie tzw. reference design, na którym opierać będą się smartfony w przyszłym roku.

Pierwsze smartfony z 22-nanometrowym SoC mają pojawić się na rynku na początku 2014
Pierwsze smartfony z 22-nanometrowym SoC mają pojawić się na rynku na początku 2014 materiały prasowe

Choć niewątpliwie jest to ogromne wydarzenie technologiczne, trudno przewidywać czy wprowadzenie nowego układu odmieni oblicze branży mobilnej. Nowy szef Intela - Brian Krzanich - ujawnił, że 22-nanometrowe układy SoC Intela dla urządzeń mobilnych (Bay Trail) opierają się na nowej, energooszczędnej i wydajnej mikroarchitekturze Silvermont. Będzie ona podstawą przyszłych urządzeń na platformach Android i Windows, głównie tabletów i urządzeń 2w1, czyli hybryd scalających cechy ultrabooka i tabletu.

Pierwsze smartfony z 22-nanometrowym SoC mają pojawić się na rynku na początku 2014 r. Lista potencjalnych współpracowników jest bardzo długa.

Poza smartfonowym procesorem, Intel pokazał na IDF 2013 także najnowszy układ wykonany w 14-nanometrowej architekturze Broadwell. Jednostka ta ma być montowana przede wszystkim w laptopach, ultrabookach i urządzeniach 2w1. Intel chce, by procesor trafił do sprzedaży w przyszłym roku, a najważniejszą cechą, o jaką wzbogaci nowe urządzenia będzie znacznie dłuższa żywotność baterii (nawet dwukrotnie większa niż u poprzedników.

Jako jedyna firma produkująca tranzystory 3-D Tri-gate i półprzewodniki  z 22-nanometrowym procesem technologicznym, Intel wyprzedza konkurencje o całe 3 lata. Wraz z pojawieniem się w powszechnym użytku użytku procesorów 22nm, ta przewaga jeszcze mocniej się uwypukli.

+22

Wysypu nowych urządzeń mobilnych z zaprezentowanymi procesorami Intela raczej nie ma co spodziewać się w tym roku.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas