Rewolucja w notebookach - Centrino 2
Notebooki będą pracować dłużej, szybciej i lepiej - tak przynajmniej obiecuje Intel. Dzisiaj świat oficjalnie ujrzał nową technologię największego producenta procesorów na świecie - Intel Centrino 2.
Kiedy w 2003 roku na rynek trafiła pierwsza generacja notebooków opartych na technologii procesorowej Intel Centrino, przeciętny Kowalski dostał do ręki cienkie, lekkie notebooki, oferujące bezprzewodową łączność i długi czas pracy na zasilaniu bateryjnym. To właśnie dzięki tej technologii 5 lat temu notebooki przestały być utrudniającym życie biznesmenów produktem, stając się technologią dla każdego.
Intel Centrino 2 ma zawierać najlepsze rozwiązania mobilne Intela i oferować postępy we wszystkich pięciu aspektach mobilności: wydajności, czasie pracy na bateriach, łączności bezprzewodowej, rozmiarach oraz łatwości zarządzania.
Według producenta, technologia procesorowa Intel Centrino 2 obejmuje również ulepszenia, które zwiększają jakość wrażeń użytkowników mobilnych, zarówno indywidualnych, jak i biznesowych.
Teraz Intel próbuje powtórzyć tę rewolucję. I chociaż nie ma mowy o podobnej skali - nowa wersja Centrino będzie miała ogromny wpływ na rozwój technologii, w tym także ich społeczny aspekt. Firma przedstawiła nowe produkty z linii Intel Centrino 2, przeznaczone do komputerów przenośnych. Ich sercem jest pięć nowych procesorów Intel Core 2 Duo. Nowa technologia będzie wprowadzona na całym świecie w prawie 250 modelach notebooków dla klientów biznesowych i konsumenckich. Notebooki zostaną wyposażone w odpowiednią kombinację wydajnych procesorów, układów graficznych i baterii.
Chcąc uczynić lato jeszcze bardziej mobilnym, Intel zapowiedział również, że przedstawi pierwsze w historii czterordzeniowe procesory mobilne oraz drugą generację rozwiązań dla ultra cienkich i lekkich notebooków. W sumie Intel wprowadzi na rynek kilkanaście różnych procesorów.
Technologia procesorowa Intel Centrino 2 (znana wcześniej pod nazwą kodową Montevina), a także technologia Intel Centrino 2 vPro zwiększają wydajność i czas pracy na baterii. Jest to efekt zastosowania najnowszych procesorów i chipsetów. Poprawie uległy osiągi sieci bezprzewodowej, która jest zgodna ze standardem draft 802.11n (jeszcze w tym roku pojawi się obsługa standardu WiMAX), oraz doszły do tego mechanizmy zarządzania klasy biznesowej.
Intel wprowadza pięć procesorów dwurdzeniowych, które wykorzystują zaawansowane tranzystory z metalowymi bramkami typu high-k wytwarzane w 45 nanometrowym procesie technologicznym. Są one wyposażone w szybszą magistralę systemową, taktowaną zegarem 1066MHz. Mogą mieć do 6MB pamięci podręcznej L2, a trzy modele zmniejszają pobór mocy o około 30 procent, do zaledwie 25W.
W procesorach zastosowano także technologię Deep Power Down, która wyłącza podzespoły obliczeniowe, np. zegary taktujące rdzenie lub pamięć podręczną, gdy notebook pozostaje bezczynny. Pozwala to znacznie zmniejszyć zużycie energii.
Intel wprowadził do oferty także, chipset Mobile Intel 45 Express oraz układy bezprzewodowe Intel WiFi Link 5000. Obecnie są one dostarczane do klientów, a wyposażone w nie laptopy pojawią się w sklepach w lipcu i sierpniu. Intel WiFi Link 5000 oferuje pięciokrotnie wyższą prędkość oraz dwukrotnie dalszy zasięg od starszej technologii 802.11a/g. Jest to możliwe dzięki zgodności ze standardem draft 802.11n, który zapewnia najwyższe obecnie osiągi, dochodzące do 450 Mb/s.
W notebookach bazujących na platformie Intel Centrino 2 może też pojawić się nowe, opcjonalne rozwiązanie oszczędzające energię. Polega ono na zainstalowaniu jednocześnie wbudowanego modułu graficznego oraz dodatkowej karty graficznej i umożliwieniu łatwego przełączania między tymi dwoma opcjami.
Jedną z najważniejszych nowości z punktu widzenia konsumentów jest fakt, że technologia procesorowa Intel Centrino 2 oferuje taki zapas mocy i energii baterii, że po raz pierwszy w historii pozwala cieszyć się oglądaniem całego filmu w wysokiej rozdzielczości na nośniku Blu-ray bez podłączania w trakcie seansu zewnętrznego zasilania. Firmy z kolei skorzystają z rozwiązania Intel Centrino 2 z technologią vPro, która poprawia mechanizmy administracyjne i bezpieczeństwo. Staje się to coraz ważniejsze dla przedsiębiorstw, które wymieniają komputery stacjonarne na notebooki i potrzebują narzędzi do zdalnej diagnostyki, aktualizacji i naprawy poszczególnych maszyn przez sieć bezprzewodową.
Co - w skrócie - oferuje nowa platforma?
- Dłuższą pracę na bateriach,
- Szybszą łączność 802.11n i więcej opcji połączeń bezprzewodowych,
- Szeroką gama konstrukcji notebooków,
- Dla klientów indywidualnych - obsługa odtwarzania Blu-ray
- Dla klientów biznesowych - wyższy poziom bezpieczeństwa,
Mniej energii
Dobra łączność
Technologia procesorowa Intel Centrino 2 oferuje niezawodne opcje pracy bezprzewodowej - nie tylko szybsze połączenia 802.11n, ale również inne odmiany łączności bezprzewodowej. Technologia procesorowa Intel Centrino 2 zapewnia większe tempo transmisji danych (do 450 Mb/s) we współpracy z punktami dostępowymi 450 Mb/s. Opcje Wi-Fi obejmują też ulepszoną obsługę łączności dwupasmowej, co pomaga zmaksymalizować przepustowość i zminimalizować zakłócenia sieciowe.
Większa elastyczność
Rodzina Intel Centrino 2 pozwala na konstruowanie różnorodnych typów notebooków, aby użytkownik mógł wybrać model najlepiej odpowiadający jego potrzebom. Oferuje też linię w pełni funkcjonalnych procesorów o 25-watowym współczynniku TDP, które nie wymagają tak intensywnego chłodzenia, a zatem pozwalają na budowanie cieńszych, lżejszych i chłodniejszych systemów.
Jest mobilnie