Więcej komputerów z Linuksem na Wyspach
Aż 28-krotnie od początku ubiegłego roku wzrósł odsetek komputerów z preinstalowanym Linuksem, które są sprzedawane w Wielkiej Brytanii. Co prawda maszyny tego typu nadal pozostają niewielką częścią wszystkich sprzedawanych komputerów, ale najwyraźniej jest nadzieja na zmiany.
Według firmy analitycznej Context w styczniu 2007 roku PC-ty z preinstalowanym Linuksem stanowiły zaledwie 0,1 proc. wszystkich sprzedawanych komputerów. W czerwcu tego roku było ich już 2,8 proc.
Magiczna bariera 2 proc. została przekroczona w maju, co może być efektem kwietniowego wydania Ubuntu 8.04. Dystrybucja firmy Canonical od dłuższego czasu jest bardzo popularna, a jej kolejne wydania wywołują duże zainteresowanie.
Wzrost odsetka komputerów z preinstalowanym Linuksem nie był równomierny. Na przełomie lat 2007-2008 maszyny z pingwinkiem stanowiły 1,7-1,8 proc. wszystkich maszyn, ale np. w marcu 2008 zaledwie 0,6 proc. Nie można więc wykluczyć, że dalej nastąpią spadki. Generalnie jednak na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy widać wzrost.
Komputery sprzedawane z systemem Microsoft Windows stanowią w Wielkiej Brytanii 93 proc. wszystkich maszyn. Linuksowi jest do tego wyniku bardzo daleko, ale mimo to wiele osób mówi o sukcesie. System ten musiał zaistnieć na rynku już zdominowanym przez koncern z Redmond i nie stały za nim żadne pieniądze, jak w przypadku Windowsa.
Według serwisu ITNews firma Microsoft wydaje obecnie ok. 3 proc. przychodu ze sprzedaży oprogramowania w wielkiej Brytanii na fundusz marketingowy. Pieniądze z tego funduszu wracają później do sprzedawców, a ponieważ zysk na sprzedaży jest stosunkowo niewielki, to pieniądze z funduszu stanowią istotną zachętę.
Linux w tej chwili musi polegać na klientach, którzy zaczną wywierać nacisk na sprzedawców. Dlatego to z pozoru niewielkie 2,8 proc. na Wyspach jest godne odnotowania. Jedną z Polskich organizacji, która zwróciła na to uwagę jest Koalicja na Rzecz Otwartych Standardów (KROS). Na jej stronach czytamy:
"Można odnieść wrażenie, że jest to mimo wszystko niewielka zmiana, jednak uwzględniając to jak bardzo użytkownicy przyzwyczajają się do systemu operacyjnego, biorąc za przykład choćby administrację publiczną, wzrost ten można uznać za imponujący. (...) Warto dodać, że wzrost zainteresowania Linuksem preistalowanym na nowo kupowanych komputerach zaczęto obserwować zaraz po premierze systemu Microsoft Windows Vista".