Wydarzenia roku 2006 w polskiej informatyce

Jakie były najważniejsze wydarzenia w polskiej branży informatycznej w 2006 roku - sprawdź samemu.

article cover
AFP

STYCZEŃ - LUTY

2.2 - Założyciel Microsoft Corporation i prezes rady nadzorczej Bill Gates ogłosił podczas wizyty w Polsce, że największy światowy koncern informatyczny utworzy w naszym kraju Centrum Inżynierii Oprogramowania. Będzie to trzecie takie centrum na świecie, po ośrodkach w Niemczech i Wielkiej Brytanii. Placówka zatrudnia obecnie ponad 40 osób. Według Gatesa, w Polsce powstanie też "kilka centrów szkoleniowych", które mają wspomagać nauczanie i rozwijanie umiejętności informatyków.

15.2. - Wicepremier, minister spraw wewnętrznych i administracji Ludwik Dorn zapowiedział utworzenie Urzędu ds. Informatyzacji. Miałby on odciążyć poszczególne ministerstwa oraz urzędy w standaryzacji procesów wymiany informacji w administracji publicznej. Obecnie informatyzacją zajmuje się departament w MSWiA, kierowany przez wiceministra Grzegorza Bliźniuka.

MARZEC

30.3. - Polskę odwiedził prezes Rady Nadzorczej Intel Corporation, Craig R. Barrett. Intel ma wspomóc szkolenia polskich nauczycieli w dziedzinie informatyki, dostarczając materiały szkoleniowe i wyposażenie dla pracowni komputerowych. Craiga R. Barretta przyjął prezydent Lech Kaczyński.

KWIECIEŃ

5.4 - Uniwersytet Gdański ogłosił o porozumieniu zawartym z firmą Intel. Ma ono umożliwić budowę w Centrum Informatycznym Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej jednego z najpotężniejszych superkomputerów w Europie. Będzie miał on moc obliczeniową 25 TFLOPs (25 bilionów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę).

26.4. - Polska zajęła 34. miejsce w dorocznym rankingu elektronicznego zaawansowania (e-readiness), przygotowanym przez Economist Intelligence Unit (EIU). Ranking ocenia przygotowanie poszczególnych krajów do funkcjonowania w erze nowej gospodarki. Pierwsze miejsce w rankingu 68 krajów zajęła - drugi rok z rzędu - Dania, przed USA. Na ostatnim miejscu usytuował się Azerbejdżan.

MAJ - LIPIEC

23.5. - Według raportu firmy analitycznej IDC i organizacji ochrony praw autorskich - Business Software Alliance, Polska jest wiceliderem (za Grecją) klasyfikacji państw Unii Europejskiej o najwyższym poziomie piractwa informatycznego.

24.5 - Podsekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Spraw Wewnętrznych Grzegorz Bliźniuk zapowiedział w Sejmie, że w końcu I kwartału 2008 r. zacznie funkcjonować system PESEL 2. Ma on być rejestrem on-line, synchronizującym wszystkie akta stanu cywilnego i zapewni pozostałym systemom informatycznym w administracji dostęp do zintegrowanej bazy danych obywateli.

Google otworzy swoją siedzibę w Krakowie
AFP

5.8. - Sejm znowelizował ustawę o podpisie elektronicznym. Zakłada ona, że od 1 maja 2008 r. możliwe będzie składanie w urzędach administracji państwowej i samorządowej podań, dokumentów i pism w postaci elektronicznej.

WRZESIEŃ - PAŹDZIERNIK

13.9.- Jak oszacował prezes Urzędu Zamówień Publicznych (UZP) Tomasz Czajkowski, w 2006 roku drogą elektroniczną przesłanych będzie 250 tysięcy ogłoszeń o przetargach na zamówienia publiczne. Według Czajkowskiego, takie prowadzenie przetargów pozwala znacząco zmniejszyć koszty procedury przetargowej.

18.9.- Jeden z największych na świecie producentów komputerów - amerykańska firma Dell - ogłosił o zlokalizowaniu w Łodzi budowy fabryki. Jej otwarcie zaplanowano na jesień 2007 roku.

LISTOPAD

8.11. - Dyrektor zarządzający Microsoft Corporation, Kevin Turner spotkał się z wicepremierem, ministrem spraw wewnętrznych Ludwikiem Dornem - uzgodniono powołanie Centrum Otwartych Rozwiązań dla E-administracji. Centrum będzie miało charakter otwarty, co znaczy, że rozwiązania będą w nim tworzone nie tylko przez firmy komercyjne, lecz także przez niezależnych programistów.

22.11. - Firma internetowa Google planuje otwarcie w Krakowie centrum badań i rozwoju. Ma ono opracowywać mechanizmy wyszukiwania i produkty dla wyszukiwarki, przeznaczone na rynek polski i światowy.

22.11 - Sąd nakazał Skarbowi Państwa zapłatę na rzecz MCI Management ponad 38,5 mln zł tytułem odszkodowania za straty i utracone korzyści związane z upadłością spółki JTT Computer, której MCI jest właścicielem i następcą prawnym.

GRUDZIEŃ

6.12. - Katowicka policja rozbiła dwie grupy przestępcze, wyspecjalizowane w tzw. skimmingu, czyli kopiowaniu pasków magnetycznych kart płatniczych. Według danych policji, przestępcy ukradli z banków około 1 mln zł. Było to największe przestępstwo informatyczne 2006 roku na terytorium Polski.

INTERIA.PL/PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas