Wyświetlacze klasy Retina będą standardem już w 2013 roku?

Czy czeka nas prawdziwa eksplozja wysokich rozdzielczości? Według Intela tak i to w niezbyt odległej przyszłości. Rewolucja, w wyniku której Full HD ma pójść do lamusa, ma zacząć się już w przyszłym roku!

Czeka nas rewolucja, w wyniku której Full HD ma pójść do lamusa
Czeka nas rewolucja, w wyniku której Full HD ma pójść do lamusaAFP

Ta ostatnia ma zagościć także w 24-30" komputerach typu All-in-One i monitorach. Dla 5-calowych smartfonów przewidziano 1280 x 800 pikseli, natomiast dla tabletów z panelem 10" "jedyne" 2560 x 1440. Jeśli zatem plan wypali, to już niebawem na pierwszym lepszym sprzęcie da się wyświetlić 3,5-megapikselowe zdjęcie bez skalowania. Zniknie też problem wygładzania czcionek i krawędzi - i tak nie da się zobaczyć pojedynczych pikseli.

Co ważne polepszeniu ma ulec także jakość wyświetlaczy (lepsze kąty widzenia i szerszy gamut barwny) oraz ich energooszczędność. Jednocześnie monitory mają stać się cieńsze i lżejsze. Tym samym zdaje się, że zmiany idą w dobrym kierunku. Zanim jednak panele 4K staną się standardem, trzeba będzie rozwiązać kilka dość poważnych problemów.

Pierwszy to skalowanie aplikacji oraz m.in. stron WWW. O ile nowoczesne systemy operacyjne (np. Windows 8, Android czy iOS) już są przystosowane do pracy na gigantycznych ekranach, o tyle znaczna liczba programów na takich monitorach jest i będzie nieużywalna. Programiści i graficy (ale nie tylko) będą zatem mieli pełne ręce roboty.

Producenci układów graficznych również będą musieli się postarać o jak najlepsze wsparcie sprzętowe dla rozdzielczości rzędu 4K. Zintegrowane w procesorach Ivy Bridge GPU HD Graphics 2500/4000 już takowe zapewniają. Problem tylko tkwi w ich wydajności - o graniu w natywnej rozdzielczości ekranu raczej nie może być mowy.

Przydadzą się też pojemniejsze dyski twarde i szybsze łącza internetowe, aby materiał wideo w tak wysokich rozdzielczościach gdzieś dało się zapisać i w miarę sprawnie przesłać. A to dopiero wierzchołek góry lodowej. Jak widać branża IT stanie już niebawem przed nowymi wyzwaniami. Tylko czy faktycznie już teraz potrzebne są nam panele 4K?

Jacek Klimkowicz

Gadżetomania.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas