Zabezpieczenie przed piorunami

Gwałtowne burze i towarzyszące im uderzenia piorunów po raz kolejny dały znać o sobie tego lata, powodując szkody w wielu domach. I jak wynika z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMiGW) to jeszcze nie koniec sezonu burzowego.

Piorun, czyli wróg internauty
Piorun, czyli wróg internautyAFP

Dlatego tym bardziej dziwi fakt, że wiele gospodarstw domowych nadal nie posiada odpowiednich zabezpieczeń przed skutkami uderzeń piorunów. I nie chodzi tu tylko o tak oczywistą zdawałoby się rzecz, jak ochrona odgromowa w postaci piorunochronów, której notabene wiele domów jednorodzinnych nadal nie posiada.

- Piorunochron chroni budynek podczas bezpośredniego trafienia piorunem - odprowadza energię błyskawicy wprost do gruntu. Pomimo to olbrzymia energia błyskawicy trafiającej w dom, obok niego lub pochodzącej z wyładowania między chmurami nad budynkiem, nadal może indukować przepięcie w sieci energetycznej czy telefonicznej. Grozi to uszkodzeniem wrażliwego sprzętu elektronicznego, takiego jak komputery, monitory czy odtwarzacze DVD. Oprócz strat w sprzęcie użytkownicy mogą ponieść także trudne do oszacowania straty w danych gromadzonych na twardych dyskach - mówi Katarzyna Kosińska, Kierownik ds. Marketingu na Europę Centralną z firmy APC by Schneider Electric, producenta urządzeń ochrony przeciwprzepięciowej i zasilaczy awaryjnych UPS. - Może się zdarzyć, że uszkodzeniu ulegnie sprzęt znajdujący się w promieniu do 1,5 km od miejsca, w które trafił piorun. Szacuje się, że w ciągu roku jednemu urządzeniu elektronicznemu może zagrozić nawet kilkanaście przepięć spowodowanych wyładowaniami atmosferycznymi.

Jak chronić przed nimi nasz sprzęt? - Najlepszą ochroną przed skutkami wyładowań atmosferycznych są wielopoziomowe systemy zabezpieczeń. Piorunochron to za mało. Bezpieczeństwo urządzeń elektrycznych i potencjalnych dróg uszkodzeń, takich jak gniazdka elektryczne i telefoniczne czy kable przesyłu danych zapewni odpowiednio dobrane urządzenie przeciwprzepięciowe. Mając listwę przeciwprzepięciową można być pewnym jednego - że cena zabezpieczenia jest wciąż nieporównywanie niższa, niż koszt naprawy szkód, jaki wyrządziłyby skoki napięcia w naszym gospodarstwie domowym. Warto pomyśleć też o zakupie zasilacza UPS, który oprócz tego, że ochroni sprzęt przed skokami napięcia, przez pewien czas podtrzyma zasilanie np. komputera, umożliwiając zapisanie efektów naszej pracy i bezpieczne zamknięcie systemu operacyjnego.

INTERIA.PL/informacje prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas