Zewnętrzne dyski SSD - co trzeba o nich wiedzieć?

​Dyski SSD już na dobre zadomowiły się w laptopach i komputerach stacjonarnych większości użytkowników. Każdy wie, jakie korzyści daje wymiana starego dysku HDD na nowy model półprzewodnikowy.

Do czego może być przydatny dysk SSD?
Do czego może być przydatny dysk SSD?materiały prasowe

Zewnętrzny dysk SSD (Solid State Drive) to przenośny nośnik, wykorzystujący pamięć półprzewodnikową do przechowywania danych i wyposażony w interfejs USB. Można podłączyć go do innych urządzeń, np. laptopów, komputerów osobistych czy konsol. Działa on więc na podobnej zasadzie co klasyczny pendrive, z tym że oferuje o wiele większe możliwości i przede wszystkim wyższą wydajność i pojemność.

Dyski HDD, mimo dużego udziału w rynku zewnętrznych nośników danych, są coraz szybciej zastępowane modelami półprzewodnikowymi. Jest to efekt coraz niższych cen dysków SSD oraz korzyści, wynikających z zastosowania pamięci flash zamiast talerzy magnetycznych.

Najważniejszą zaletą dysków SSD względem modeli talerzowych jest brak jakichkolwiek ruchomych elementów. Sprawia to, że są one odporne na wpływ wibracji czy upadków, które w przypadku dysków HDD mogą powodować błędy w zapisie lub nawet całkowitą utratę danych. Brak ruchomych części to także cichsza praca, niższy pobór energii, a także mniejsze rozmiary i waga samego dysku.

Z wykorzystania pamięci półprzewodnikowej w zewnętrznych dyskach SSD wynikają też inne zalety - blisko 4-krotnie wyższa prędkość kopiowania plików, prawie 100-krotnie szybszy czas dostępu do zapisanych danych oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i dłuższa żywotność samego nośnika. Cechy te w pełni rekompensują wyższą cenę dysków SSD.

Ze wszystkich parametrów dysków z pamięcią flash najważniejsze są pojemność oraz wykorzystywany interfejs. Pierwszy z nich określa ile danych będzie można na takim dysku zapisać, natomiast drugi - z jaką maksymalną prędkością będzie się odbywało kopiowanie plików. Na rynku są dostępne modele o pojemnościach od 128 GB do aż 2 TB, z interfejsami USB 2.0, 3.0 oraz 3.1, a także złączami microUSB i USB Typu C, dlatego każdy użytkownik może znaleźć nośnik pasujący do swoich indywidualnych potrzeb.

Warto również zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanej obudowy oraz dodatkowe funkcje. Niektórzy producenci wyposażają swoje zewnętrzne dyski SSD w obudowy, które są całkowicie odporne na wnikanie wody i pyłu oraz upadki z wysokości. Takie nośniki sprawdzą się nie tylko w bardziej ekstremalnych sytuacjach jak kąpiel w jeziorze  - zapobiegną utracie danych po upadku z firmowego biurka lub zalaniu dysku napojem.

Do nośników SSD dodawane są także programy ułatwiające wykonywanie kopii zapasowych oraz szyfrujące zapisane na nich dane. Za dodatkową funkcję można uznać wbudowany w obudowę otwór, umożliwiający przymocowanie dysku np. do smyczy, czy też zestaw różnych kabli i przejściówek.

Takimi nośnikami powinni zainteresować się przede wszystkim użytkownicy, którzy często kopiują duże ilości danych pomiędzy różnymi urządzeniami - a więc głównie montażyści wideo, graficy czy fotografowie. Oni najbardziej skorzystają na wcześniej wymienionych cechach dysków SSD, czyli wydajności.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas