Astronomowie odkryli gwiazdę neutronową, która przeczy obowiązującej teorii

Astronomowie zarejestrowali potężne dżety radiowe emitowane przez gwiazdę neutronową z bardzo silnym polem magnetycznym, coś czego nie przewiduje obecnie obowiązująca teoria.

Astronomowie odkryli gwiazdę neutronową, która przeczy obowiązującej teorii
Astronomowie odkryli gwiazdę neutronową, która przeczy obowiązującej teoriiGeekweek

Niezwykłe odkrycie dotyczy obiektu Swift J0243.6+6124, który był obserwowany przez naukowców z University of Amsterdam za pomocą radioteleskopu Karl G. Jansky Very Large Array w Nowym Meksyku oraz teleskopu kosmicznego Swift. W historii obserwacji nieba nie mieliśmy jeszcze do czynienia z takim obiektem.

Gwiazdy neutronowe są pozostałością po dawnych gwiazdach. Powstają one, gdy masywne gwiazdy wyczerpią zapasy swojego paliwa i eksplodują jako supernowe. Wówczas centralne obszary gwiazd zapadają się pod wpływem własnej grawitacji i powstaje obiekt znany nam jako gwiazda neutronowa. Są to bardzo fascynujące obiekty, szczególnie gdy blisko nich znajdzie się inna gwiazda lub czarna dziura. Ich pole magnetyczne potrafi być biliony raz większe od pola magnetycznego Słońca.

Dzięki temu w spektakularnie wyglądający sposób mogą więc one zaciągać do siebie materię pochodzącą z pobliskich gwiazd i zwiększać swoją masę. Temu zjawisku towarzyszą potężne dżety, które są niczym innym jak pozostałą materią wyrzucaną w przestrzeń kosmiczną z prędkością niemal bliską prędkości światła.

Chociaż dżety gwiazd neutronowych są obserwowane przez świat astronomii od wielu dekad, to jak dotąd obserwowano je w obiektach posiadających o wiele słabsze pole magnetyczne. Tym razem jednak jest inaczej, bo Swift J0243.6+6124 posiada bardzo silne. Przyjęta teoria mówiła dotąd, że bardzo silne pole magnetyczne uniemożliwia zbliżanie się materii na tyle blisko gwiazdy neutronowej, aby mogło dojść do emisji dżetów.

„Odkrycie dżetów emitowanych przez gwiazdę neutronową posiadającą bardzo silne pole magnetyczne jest sprzeczne z tym, czego oczekiwaliśmy, i pokazuje, jak wciąż mało wiemy o istocie dżetów i samych gwiazd neutronowych” - powiedział Jakob van den Eijnden, jeden z astronomów prowadzących badania na University of Amsterdam.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. ICRAR/University of Amsterdam

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas