Całkowite zaćmienie Słońca 2024. Czy zobaczymy je w Polsce?

Zaćmienie Słońca to wydarzenie, które zawsze przyciąga ogrom obserwatorów - zarówno profesjonalistów, jak i amatorów. W tym roku do zaćmienia Słońca dojdzie dwukrotnie. Najbliższy taki spektakl wydarzy się już niedługo, bo 8 kwietnia. Będzie to zaćmienie całkowite. Czy będzie je widać w Polsce?

8 kwietnia 2024 roku dojdzie do całkowitego zaćmienia Słońca.
8 kwietnia 2024 roku dojdzie do całkowitego zaćmienia Słońca.123RF/PICSEL

Zjawisko, jakim jest zaćmienie Słońca, wzbudza zawsze spore zainteresowanie. Jak przypomina przy okazji takich wydarzeń Departament Edukacji Polskiej Agencji Kosmicznej, niegdyś tego typu zjawiska kojarzone były ze zwiastunami nieszczęść. Dziś wiemy, czym jest zaćmienie i z ciekawością obserwujemy, jak przebiega.

Kiedy jest najbliższe zaćmienie Słońca?

Każdego roku może wystąpić więcej niż jedno zaćmienie Słońca - standardowo od dwóch do pięciu. Ostatnio takie zjawisko miało miejsce 14 października 2023 roku. Wówczas było to pierścieniowe zaćmienie, czyli takie, gdy Księżyc nie zakrywa całkowicie tarczy słonecznej. Przez to wokół niej tworzy się swego rodzaju pierścień, czerwona obwódka.

Najbliższe zaćmienie Słońca będzie natomiast miało miejsce 8 kwietnia i w dodatku będzie wyjątkowe, ponieważ chodzi o całkowite przysłonienie tarczy słonecznej. Maksymalnie wystąpić mogą tylko dwa całkowite zaćmienia każdego roku, ale w praktyce zdarza się to dużo rzadziej. W ciągu kolejnych 10 lat na świecie odbędą się 22 różnego rodzaju zaćmienia Słońca.

Podczas zaćmienia Słońca można obserwować różne fazy tego zjawiska.123rf.com123RF/PICSEL

8 kwietnia całkowite zaćmienie Słońca. Czy będzie widoczne w Polsce?

Nie każde takie zjawisko jest widzialne ze wszystkich punktów na Ziemi. Powodem jest choćby to, że na części planety w momencie właściwego ustawienia Księżyca, Słońca i Ziemi panuje noc. W Polsce tym razem zjawisko nie będzie widoczne. Widowisko będą mogli oglądać mieszkańcy USA, Meksyku i Kanady. Najdłużej spektakl obserwowalny będzie w mieście Kerrville w Teksasie. Ze względu na specyficzne położenie miejscowości w pobliżu linii wyznaczającej środek ścieżki zaćmienia, Księżyc przesłaniający Słońce oglądać będzie można tu aż 4 minuty i 25 sekund.

W naszym kraju zaćmienie 8 kwietnia da się śledzić wyłącznie za pośrednictwem transmisji internetowej. Najbliższe przesłonienie Słońca przez Księżyc, które będzie obserwowalne na żywo z Polski, wydarzy się 9 marca 2025 roku. Będzie to zaćmienie częściowe. Całkowite zaćmienie Słońca w Polsce odbędzie się natomiast dopiero 7 października 2135 roku. Poza tym w Polsce w najbliższych latach obserwowalne będą:

  • 12 sierpnia 2026 r. (częściowe zaćmienie Słońca);
  • 2 sierpnia 2027 r. (częściowe zaćmienie Słońca);
  • 26 stycznia 2028 r. (częściowe zaćmienie Słońca);
  • 1 czerwca 2030 r. (obrączkowe zaćmienie Słońca, w Polsce widoczne jako częściowe).

Jak wygląda zaćmienie Słońca?

Zaćmienie Słońca to naturalne zjawisko astronomiczne. Powstaje, gdy Księżyc znajdzie się między Słońcem i Ziemią, przysłaniając tym samym światło słoneczne. Obserwując takie wydarzenie z perspektywy Ziemi widać, że naturalny satelita zasłania część lub całość tarczy słonecznej.

Rozróżniamy cztery rodzaje zaćmień Słońca:

  • Częściowe zaćmienie Słońca
  • Całkowite zaćmienie Słońca
  • Obrączkowe zaćmienie Słońca
  • Hybrydowe zaćmienie Słońca
Wyróżniamy kilka rodzajów zaćmień Słońca.Karol Janik, slideplayer.plmateriał zewnętrzny

Do zaćmień dochodzi dość rzadko ze względu na atrybuty naszego naturalnego satelity. Gdyby Księżyc miał idealnie kołową orbitę, był bliżej Ziemi i znajdował się w tej samej płaszczyźnie ekliptyki, to zaćmienia Słońca występowałyby podczas każdego nowiu.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Nastolatek z Polski nagrodzony przez NASA za zdjęcie Wilczego KsiężycaPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas