Chmury na Marsie? Łazik Curiosity nagrał coś niezwykłego

Łazik Curiosity nagrał dwa ośmioklatkowe filmy prezentujące chmury pędzące po marsjańskim niebie. Z pozoru naturalny widok na naszej planecie na Marsie jest trudny do uchwycenia. Łazik NASA na dwóch nagraniach pokazuje szybko poruszające się obłoki, które składają się w większości z dwutlenku węgla.

.
.Twitter

Czy jest bardziej naturalny i kojący widok, jak ten z pędzącymi po niebie chmurami? Na Ziemi codziennie możemy oglądać spektakl obłoków nad naszymi głowami. Na Marsie uchwycenie takiego zjawisko jest nieco trudniejsze. Udało się jednak łazikowi Curiosity.

Na dwóch ośmioklatkowych nagraniach możemy zauważyć chmury pędzące nad łazikiem NASA. Zdjęcia do filmów zostały zrobione 12 grudnia 2021 roku podczas 3325 dnia misji Curiosity.

Filmy zostały nagrane za pomocą kamery nawigacyjnej znajdującej się na łaziku. Na pierwszym z nagrań widać cień chmur rzucany na powierzchnię Marsa, na drugim - pędzące chmury bezpośrednio nad Curiosity.

Naukowcy NASA obliczyli, z jaką prędkością poruszają się obłoki oraz na jakiej wysokości się znajdują. Porównują obydwa filmy byli w stanie dokonać kalkulacji.

Marsjańskie obłoki znajdują się bardzo wysoko na powierzchnią planety, bo niespełna 80 kilometrów. Na takiej wysokości jest bardzo zimno, zatem istnieje podejrzenie, że chmury składają się w większości lodu zawierającego dwutlenek węgla.

Jak się okazuje, aby nagrać chmury na Marsie należy zastosować specjalne techniki obrazowania. Wykonano wiele zdjęć, aby uzyskać wyraźne, statyczne tło, które następnie było wycinane z każdej fotografii. Dzięki tej metodzie widoczne stały się wszędzie poruszające elementy, w tym omawiane obłoki.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas