Emerytowany wahadłowiec NASA Endeavour wyrusza w swoją ostatnią „misję”

Kosmiczny wahadłowiec NASA Endeavour wyruszy w swoją ostatnią misję, jednak nie będzie to misja kosmiczna. Zostanie on przekształcony w wystawę muzealną, gdzie na zawsze spocznie w pozycji do startu. Będzie to pierwszy raz, kiedy 20-piętrowy statek kosmiczny zostanie w pełni złożony poza NASA.

Wahadłowiec NASA gotowy do startu
Wahadłowiec NASA gotowy do startuNASAWikimedia

Emerytowany wahadłowiec kosmiczny NASA

Endeavour ponownie będzie się szykował do startu, jednak lot nigdy się nie odbędzie, a silniki pozostaną zgaszone. Ostatni swój lot wahadłowiec NASA odbył 16 maja 2011 roku. Teraz ma zostać przekształcony w wystawę muzealną w nowo powstającym Samuel Oschin Air and Space Center.

Kalifornijskie Centrum Nauki na dniach ma rozpocząć sześciomiesięczny proces układania komponentów promu kosmicznego w pozycji pionowej jak do startu, na specjalnie przygotowanej platformie startowej.

Wahadłowiec Endeavour to ostatni, piąty prom kosmiczny zbudowany przez NASA, w celu zastąpienia ówcześnie używanego Challengera. Swój pierwszy lot odbył 7 maja 1992 roku w ramach programu Space Shuttle, od 2002 przechodził liczne modyfikacje zakończone w lecie 2006 roku. Podczas swojej służby wykonał 25 udanych lotów, ostatni miał miejsce 16 maja 2011 roku.

Ostatnia misja Endeavour

Na wystawę będzie się składał Endeavour, zewnętrzny zbiornik oraz solidne dopalacze. Gdy tylko zostanie złożony, 20-piętrowy wahadłowiec będzie jedynym „gotowym do startu” systemem promu kosmicznego na świecie pod względem rozmieszczenia i wyglądu.

Endeavour będzie główną atrakcją Samuel Oschin Air and Space Center, wyrzutnią kreatywności i innowacji, która będzie inspirować przyszłe pokolenia naukowców, inżynierów i odkrywców.
Powiedział Jeff Rudolph, prezes i dyrektor generalny Kalifornijskiego Centrum Nauki.

Będzie to również pierwszy raz, gdy taki obiekt znajdzie się poza NASA, według danych podanych przez Kalifornijskie Centrum Nauki. Ułożenie promu nie będzie łatwym zadaniem, pierwsza część realizacji projektu będzie polegała na zainstalowaniu tylnych osłon rakiety, czyli elementów, które tworzą podstawę stałych dopalaczy rakietowych.

Następnie silniki rakietowe na paliwo stałe zostaną ułożone na tyle, tworząc dopalacze. Zewnętrzny zbiornik wahadłowca, ET-94, zostanie podniesiony na miejsce, by następnie orbiter Endeavour został dołączony do powstałej konstrukcji za pomocą dźwigu.

Całość będzie mierzyła 61 metrów wysokości i stanie się główną atrakcją, wokół której powstanie Air and Space Center. Do tej pory emerytowany wahadłowiec wystawiony był w Kalifornijskim Centrum Nauki, jednak leżał poziomo, nieprzygotowany do startu.

Przed wojną pracowali w IT. Teraz latają dronami nad linią frontuAFP