Europejska sonda JUICE gotowa do działania. Zakończono rozmieszczanie sprzętu

Jak podaje centrum kontroli misji ESA w Niemczech, zakończone zostało rozmieszczenia sprzętu sondy JUICE. Panele słoneczne, anteny i wciągniki, które musiały być złożone podczas lotu, znajdują się na swoim miejscu, a sonda może zacząć zbierać informacje na temat Jowisza i jego księżyców.

Zdjęcie wykonane przez sondę JUICE obejmujące jeden z elementów wyposażenia
Zdjęcie wykonane przez sondę JUICE obejmujące jeden z elementów wyposażeniaESA/Juice/JMC, CC BY-SA 3.0 IGOdomena publiczna

Sonda JUICE rozpoczyna pracę

Minęło już sześć tygodniu od czasu startu misji ESA. W tym czasie JUICE przebyła gigantyczną podróż, aby dotrzeć do piątej planety naszego Układu Słonecznego. Ostatnim krokiem, przed rozpoczęciem zbierania danych było wychylenie i zablokowanie sond i anten składających się na Radio & Plasma Wave Investigation (RPWI).

To było wyczerpujące, ale bardzo ekscytujące sześć tygodni. Stawiliśmy czoła różnym wyzwaniom i pokonaliśmy je, aby doprowadzić Juice do odpowiedniej formy, aby wyciągnąć jak najlepsze wnioski z podróży na Jowisza.
Mówi Angela Dietz, zastępca kierownika operacji statku kosmicznego w misji.

Cały proces wdrażania systemu jest ściśle monitorowany, a kamery zamontowane na pokładzie JUICE pozwalają na obserwowanie z różnego pola widzenia. Kilka godzin po starcie, jeden z aparatów wykonał pierwsze „selfie” Juice'a, od tamtej pory kamery nieustannie monitorują, czy wszystkie instrumenty urządzenia są na właściwym miejscu.

Gromadzenie danych z instrumentów

Cała ta ogromna liczba wszelkiego rodzaju instrumentów będzie zbierała dane, dzięki którym może uda się naukowcom odpowiedzieć na takie pytania, jak to, dlaczego Ganimedes jest taki wyjątkowy? Jakie są oceaniczne księżyce Jowisza? Czy w którymkolwiek okresie istnienia systemu Jowisza, było tam życie? W jaki sposób ukształtowane zostało złożone środowisko Jowisza? Jak powstał i jak działa typowy gazowy olbrzym oraz wiele innych.

Dzięki kamerom naukowcy wiedzą, że urządzenia zostały rozmieszczone, a JUICE może rozpocząć swoją pracę zbierania danych. Potwierdzenie dochodzi również z poszczególnych urządzeń. Zespoły odpowiedzialne za określone części włączają je i dokonują pomiarów, aby sprawdzić, czy wszystko działa dobrze. Potwierdzenie doszło z instrumentów RPWI, JANUS, J-MAG i GALA oraz z monitora promieniowania RADEM.

Trójwymiarowa mapa pól elektrycznych

Fantastycznie, po ponad 10 latach intensywnej pracy, jesteśmy w końcu gotowi na odkrycia naukowe!
Jan-Erik Wahlund ze Szwedzkiego Instytutu Fizyki Kosmicznej.

RPWI to pierwsze w historii urządzenie generujące trójwymiarową mapę pól elektrycznych wokół Jowisza. Dostarczy to cennych informacji na temat tego, w jaki sposób energia jest przenoszona między ogromną obracającą się magnetosferą Jowisza a dużymi księżycami, czyli Gaminedesem, Kallisto i Europą.

Dzięki temu transferowi energii napędzane są na przykład zorze polarne pojawiające się na Ganimedesie czy w górnych warstwach atmosfery Jowisza. RPWI została opracowana w taki sposób, aby wykrywać nawet bardzo słabe sygnały elektromagnetyczne z pływów i prądów w oceanach pod powierzchnią lodowych księżyców.

Nasza strategia projektowania 3D umożliwia pomiar rzeczywistych fizycznych obserwacji, takich jak energia i pęd, bez uciekania się do teorii lub symulacji w celu interpretacji danych.
Mówi Jan Bergman, naukowiec ze Szwedzkiego Instytutu Fizyki Kosmicznej i kierownik techniczny RPWI.
Irackie łódki „maszuf”. Pod prąd i bez silnikaAFPTV / AFPAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas