Eutelsat Konnect już w kosmosie! Koniec misji rakiet Ariane 5 od ESA coraz bliżej...
ESA wyniosła za pomocą rakiety Ariane 5 czwartego satelitę Eutelsat Konnect. Start odbył się z europejskiego kosmodromu w Gujanie Francuskiej przy wykorzystaniu rakiety Ariane 5. Była to druga misja tej rakiety w 2022 roku.
W przestrzeń kosmiczną trafił niedawno 8,9-metrowy, trzykondygnacyjny satelita komunikacyjny Eutelsat Konnect. Zapewni on szybkie łącza szerokopasmowe i łączność w locie na obszarze całej Europy dla spółki Eutelsat, która jest jego operatorem. Satelita waży 6,5 tony i wypełnił 99% masy startowej rakiety Ariane 5.
Będzie krążyć wysoko nad Ziemią
Start satelity odbył się 7 września o 20:45 czasu polskiego z europejskiego portu kosmicznego w Kourou w Gujanie Francuskiej. Satelita osiągnął subsynchroniczną orbitę transferową. Jest to mocno eliptyczna orbita, która pozwala satelicie oddalić się nawet na 60 000 kilometrów od Ziemi.
W ostateczności pozwoli ona na to, aby Eutelsat Konnect znalazła się na orbicie geostacjonarnej około 36 000 kilometrów od Ziemi. Po osiągnięciu orbity docelowej, najwyższy kiedykolwiek zbudowany w Europie satelita, zostanie poddany dalszym testom, zanim zacznie działać komercyjnie.
Jedna z ostatnich misji Ariane 5
Wystrzelenie satelity Eutelsat Konneckt było 114 misją rakiety Ariane 5, która dostarcza w kosmos ładunki Europejskiej Agencji Kosmicznej od 1996 roku.
Przed ESA jawi się kilka przyszłościowych misji, które obejmą między innymi wystrzelenie pierwszego z satelitów Meteosat 1, opracowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną i Eumetsat. Będzie on odpowiedzialny za prognozowanie pogody z orbity geostacjonarnej.
Ponadto warto dodać, że Ariane 5 już w kwietniu 2023 roku rozpocznie misję JUICE, która pozwoli zbadać Jowisza oraz jego lodowe księżyce. Będzie to jedna z ostatnich misji Ariane w piątej generacji, zanim zostanie ona zastąpiona przez Ariane 6.