Galaktyka Andromedy na bardzo szczegółowym zdjęciu! Ustrzelili ją Chińczycy

Andromeda to najbliższa nam galaktyka z wyłączeniem obiektów karłowatych. Mamy okazję zobaczyć ją na nowym zdjęciu, które oddaje bogactwo detali. Obraz został przechwycony przez nowy, chiński teleskop WFST, który ma średnicę 2,5 m i znajduje się w prowincji Qinghai w północno-zachodniej części kraju.

Galaktyka Andromedy
Galaktyka AndromedyT.A.Rector and B.A.Wolpa/NOIRLab/NSF/AURA/materiał zewnętrzny

Droga Mleczna ma kilku sąsiadów w postaci galaktyk karłowatych i są to m.in. Wielki oraz Mały Obłok Magellana. Najbliższą nam dużą galaktyką jest Andromeda, która znajduje się około 2,52 mln lat świetlnych od nas. Możemy podziwiać ten piękny obiekt spiralny na nowym zdjęciu, które przechwycił chiński teleskop uruchomiony kilka dni temu.

Galaktyka Andromedy na zdjęciu z chińskiego teleskopu

Chiński teleskop WFST Wide Field Survey Telescope zlokalizowany jest w górach w północno-zachodniej prowincji Qinghai i został uruchomiony w niedzielę (17 września). Obserwatorium ma średnicę 2,5 m i jednym z jego pierwszych zdjęć jest obraz galaktyki Andromedy, która została przechwycona w pełnej krasie.

Galaktyka Andromedy na zdjęciu z teleskopu WFSTUniversity of Science and Technology of China/Handout via Xinhuamateriał zewnętrzny

Galaktyka Andromedy na zdjęciu z teleskopu WFST widoczna jest w wysokiej rozdzielczości, co ujawnia bogactwo szczegółów. Widzimy, że jest to obiekt spiralny (podobnie jak Droga Mleczna). Stało się to możliwe za sprawą specjalnych detektorów mozaikowych CCD o rozdzielczości 9k x 9k, co oznacza, że oferuje rozdzielczość 9000 pikseli zarówno w osi poziomej, jak i pionowej. To umożliwia przechwytywanie wyjątkowo szczegółowych obrazów astronomicznych.

Galaktyka Andromedy jest większa od Drogi Mlecznej i do niedawna była uważana za największy obiekt tego typu w tym regionie wszechświata. Jej średnica rozciąga się na 220 tys. lat świetlnych i ma około biliona gwiazd. Dla porównania średnica naszej galaktyki to 105,7 tys. lat świetlnych. Liczbę gwiazd w Drodze Mlecznej szacuje się na około 400 mld.

WSFT to przełom w chińskiej astronomii

WFST został opracowany wspólnie przez Chiński Uniwersytet Naukowo-Technologiczny i Obserwatorium Purple Mountain (PMO) w ramach Chińskiej Akademii Nauk (CAS). Obserwatorium stanowi przełom w astronomii Państwa Środka i jego budowa rozpoczęła się w lipcu 2019 r. w pobliżu miasta Lenghu, na płaskowyżu o średniej wysokości 4000 m nad poziomem morza.

Chiński teleskop WFSTUniversity of Science and Technology of China materiał zewnętrzny

Wybór miejsca budowy teleskopu nie był przypadkowy. Jest to region, który charakteryzuje się czystym niebem w nocy, stabilnymi warunkami atmosferycznymi oraz małym wpływem sztucznego oświetlenia. Jednym z zadań obserwatorium będzie monitorowanie obiektów bliskich Ziemi.

Biden ujawnia pierwszy obraz z Kosmicznego Teleskopu Jamesa WebbaAFPTV / AFPAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas