Gigantyczna planetoida obok Ziemi. Astronomowie publikują nagranie
Dzisiaj (27.05) o godzinie 16:00 czasu polskiego obok Ziemi przeleciała gigantyczna planetoida. Astronomowie obserwowali ją za pomocą teleskopów. Nagranie z jej przelotu trafiło do sieci.
NASA Center for Near Earth Object Studies (CNEOS) informuje, że kosmiczna skała 7335 (1989 JA) jest naprawdę ogromna. Jej średnica wynosi aż 1,8 kilometra. Gdyby zderzyła się z naszą planetą, skutki tego wydarzenia byłyby opłakane dla całej ludzkości. Naukowcy nie ukrywają, że znaleźlibyśmy się na skraju zagłady.
Planetoida ominęła jednak Ziemię w odległości 4 milionów kilometrów. To blisko 10 razy więcej niż dystans dzielący Ziemię i Księżyc. Pomimo tego faktu, jej wielkość, została sklasyfikowana jako "potencjalnie niebezpieczna", ponieważ w przyszłości może stanowić dla nas zagrożenie.
Planetoida 7335 (1989 JA) ma 1,8 kilometra średnicy
Najnowsze obserwacje tej kosmicznej skały pokazują, że przeleciała obok Ziemi z imponującą prędkością 76 tysięcy kilometrów na godzinę. Mamy tu do czynienia z tzw. asteroidą grupy Apollo, która odnosi się do obiektów okrążających Słońce, cyklicznie przecinających orbitę Ziemi, a czasem także Wenus i Merkurego. Na stan z końca 2020 roku kategoria ta liczy ponad 13 tysięcy obiektów.
Przelot 7335 (1989 JA) był bacznie obserwowany przez rzesze astronomów z całego świata. Dzięki badaniom będziemy mogli dowiedzieć się, skąd przybył do nas tej tajemniczy obiekt, ile liczy sobie lat i czy skrywa w sobie informacje, które mogą okazać się dla nas pomocne na drodze rozwikłania zagadek historii formowania się Układu Słonecznego.
Co ciekawe, NASA śledzi rocznie ok. 29 tysięcy obiektów bliskich Ziemi. Pod terminem NEO (ang. near-Earth object) kryją się wszystkie obiekty astronomiczne, które przelatują w zasięgu 48 milionów kilometrów od orbity naszej planety. Część z nich stanowi dla nas zagrożenie. Wielu naukowców uważa, że właśnie takie obiekty są jednocześnie niszczycielami i dawcami życia. W przyszłości jeden z takich mógł bowiem zasiać życie na naszej planecie.