MRO uwiecznił schody na Marsie. Naukowcy domyślają się czym są naprawdę...
Mars Reconnaissance Orbiter uwiecznił wyjątkowe zmarszczki na powierzchni Czerwonej Planety. Przypominają schody, ale mogą zawierać informację na temat wodnej przeszłości Marsa, o czym sugerują nowe badania.
Powierzchnia Marsa jest niezwykle intrygująca, zwłaszcza że za wieloma nietypowymi formacjami kryją się tajemnicze zjawiska. Tak również jest w przypadku jednej z fotografii, przedstawiającej marsjańskie schody, określane skrótową nazwą TAR. W dosłownym tłumaczeniu to poprzeczne grzbiety eoliczne, które powstają najpewniej przy udziale wiatru.
Ten niezwykły obraz pochodzi z amerykańskiej sondy Mars Reconnaissance Orbiter, która krąży wokół Czerwonej Planety. Do stworzenia fotografii wykorzystano kamerę HiRISE. Ta perspektywa na Marsa, może pomóc naukowcom w zrozumieniu wodnej przeszłości planety.
Jak powstają TAR-y?
Charakterystyczne zmarszczki tworzą się z podskakujących ziaren piasku, natomiast wydmy powstają z ziaren piasku przemieszczanych na większe odległości.
Jedna z hipotez związanych z powstawaniem formacji TAR mówi, że większe ziarna (np. kamyki) są zwijane na mniejszych falach. Następnie drobniejszy pył osadza się w szczelinach "nadmuchując" kamyki. To sprawia, że TAR są większe niż typowe wydmy.
Dokładniejsze spojrzenie na TAR, ujawnia sieć starożytnych kanałów, które mogły zostać wydrążone przez wodę, lawę lub jedno i drugie.
Coraz bliżej prawdy o wodzie
Obraz, który stanowi podstawę badań naukowców z University of Arizona, powstał w 2015 roku. Jest podstawą dążeń do lepszego zrozumienia historii wody na Marsie. To ważne, aby dowiedzieć się o niej możliwie najwięcej, ponieważ jest ona podstawą życia, które znamy.
Wśród naukowców toczą się dyskusje na temat tego, kiedy Mars utracił płynną wodę i czy kiedykolwiek był środowiskiem bardziej gościnnym niż obecnie. Wyjaśnienie tych wątpliwości pozwoli sprawdzić, czy kiedykolwiek na Czerwonej Planecie mogło rozkwitnąć życie drobnoustrojów.
W poszukiwaniu życia po powierzchni Marsa jeżdżą również łaziki takie, jak Curiosity i Perseverance. Ten drugi zachowuje najbardziej obiecujące próbki, aby w przypadku przyszłych załogowych misji na Marsa, astronauci mogli je zabrać na Ziemię, gdzie zostaną poddane dokładniejszym badaniom.