Na Marsie zamiast wody płynął dwutlenek węgla?

Na Marsie od dawna dostrzegamy ślady po rzekach i wyschniętych jeziorach, które wskazują na dawną obecność cieczy na powierzchni tej planety. Dotychczas dominującą hipotezą było, że ową cieczą była woda. Czy jednak możemy być tego pewni?

Na Marsie występował płynny dwutlenek węgla? (zdjęcie poglądowe)
Na Marsie występował płynny dwutlenek węgla? (zdjęcie poglądowe)luzitanija123RF/PICSEL

Nowa publikacja w czasopiśmie Nature Geoscience rzuca zupełnie inne światło na ten temat, sugerując, że mogło być inaczej, niż myślimy. Autorzy wskazują, że to płynny dwutlenek węgla mógł odegrać główną rolę w kształtowaniu marsjańskiego krajobrazu.

Woda czy dwutlenek węgla?

Dotychczasowe dowody zebrane z powierzchni Marsa zdawały się jednoznacznie wskazywać na wodę. Badania mineralne identyfikowały związki chemiczne, które powszechnie kojarzymy z procesami zachodzącymi w obecności wody. Jednak zespół badawczy kierowany przez Michaela Hechta z MIT zwraca uwagę, że podobne reakcje chemiczne mogą zachodzić w obecności płynnego dwutlenku węgla. Co więcej, procesy te mogą być nawet szybsze niż w przypadku wody.

Michael Hecht, znany z pracy nad instrumentem MOXIE na pokładzie łazika Perseverance, podkreśla, że odpowiedź na pytanie, jak ciecz mogła przepływać po Marsie w odległej przeszłości, pozostaje jednym z największych nierozwiązanych problemów nauki o tej planecie. „Nie ma jedynej słusznej odpowiedzi” — zaznacza. „Sugerujemy jedynie kolejną możliwą część tej układanki”.

Czy dwutlenek węgla w stanie ciekłym mógł występować na Marsie?

Nowe spojrzenie na temat pojawiło się dzięki badaniom związanym z sekwestracją węgla, czyli technologią polegającą na składowaniu płynnego CO₂ w głębokich podziemnych zbiornikach na Ziemi. Odkryto, że dwutlenek węgla może wspierać tworzenie się minerałów bardzo podobnie do wody. Na Marsie reakcje z udziałem płynnego CO₂ mogły prowadzić do powstawania węglanów, krzemianów warstwowych czy siarczanów, które są powszechnie spotykane na powierzchni planety.

Publikacja przedstawia trzy możliwości obecności płynnego dwutlenku węgla na Marsie. Mógł występować w formie stabilnej cieczy na powierzchni, w formie lodu, pod którym znajdowałaby się wytopiona ciecz lub znajdować się w naturalnych podziemnych zbiornikach.

Wymagane są dalsze badania

Autorzy przyznają, że warunki, w jakich testowano płynny dwutlenek węgla, znacząco różnią się od tych panujących na Marsie miliardy lat temu. Podczas eksperymentów substancja utrzymywana była w temperaturze pokojowej i w ciśnieniach rzędu dziesiątek atmosfer. Na Marsie było znacznie zimniej, a ciśnienie atmosferyczne było o wiele niższe. To sprawia, że konieczne są dalsze badania laboratoryjne, które lepiej odwzorują marsjańskie realia.

Hecht podkreśla, że choć trudno ocenić prawdopodobieństwo, iż płynny dwutlenek węgla rzeczywiście odgrywał niegdyś istotną rolę na Marsie, to jest ono wystarczająco wysokie, by nie można było tego pomijać w dalszych badaniach. „To spekulacja, ale zbyt ważna, by ją ignorować” — mówi naukowiec.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 89 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Zimny poranek, uciekający autobus, natłok pracy... Codzienność bywa nieprzyjemna. Warto jednak spróbować wprowadzić do niej trochę koloru. Naszemu bohaterowi udało się to dzięki kolorowemu smartfonowi Motorola Edge 50 neo. Jak? Sprawdź!materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas