Największy radioteleskop świata będzie serwisowany przez roboty

FAST to największy radioteleskop na świecie, który znajduje się w Chinach. Jego serwisowaniem do tej pory zajmowali się ludzie, ale było to utrudnione zadanie. Dlatego podjęto decyzję, aby do tej roli przydzielić roboty. Program pilotażowy zakończył się sukcesem i podjęto decyzję związaną z wprowadzeniem maszyn do użytku.

FAST to obecnie największy radioteleskop z jedną czaszą. Jej średnica wynosi 500 m. Ogromne obserwatorium jest bardzo trudne w konserwacji. Do niedawna zajmowali się tym ludzie, ale delikatne elementy w wyniku prac człowieka mogły ulegać uszkodzeniom. Dlatego Chiny zdecydowały się na powierzenie tego zadania maszynom.

Radioteleskop FAST będzie serwisowany przez roboty

Jakiś czas temu Chińczycy rozpoczęli program pilotażowy związany z serwisowaniem radioteleskopu FAST, gdzie wykorzystano roboty. Testy zakończyły się sukcesem i maszyny zostały zatwierdzone do użytku. Przejmą one część z prac konserwacyjnych, które do niedawna były prowadzone przez ludzi.

Reklama

Podstawową rolą specjalnych robotów będzie ocena kabli i kół pasowych podtrzymujących konstrukcję FAST, automatyzacja konserwacji celów laserowych i siłowników na reflektorze, ułatwienie montażu i demontażu odbiorników, monitorowanie zakłóceń radiowych oraz prowadzanie pomiarów w różnych warunkach pogodowych.

Polecamy na Antyweb | mObywatel pomoże ratować życie. Na mDowód już oddamy krew

Część z prac wykonywanych przez ludzi polegało na przeczołgiwaniu się po delikatnych elementach. Niestety duża waga człowieka niosła spore ryzyko uszkodzeń. Dlatego wcześniej radzono sobie z tym m.in. z wykorzystaniem specjalnych balonów podtrzymujących ciała pracowników, co miało spowodować mniejszy nacisk. Nie było to zbyt wygodne. Lżejsze roboty poradzą sobie z tym zadaniem lepiej bez konieczności uciekania do takich rozwiązań.

Chińskie obserwatorium z wielkim wkładem w naukę

FAST został zbudowany w chińskiej prowincji Kuejczou, w zagłębieniu w ziemi i został ukończony w 2016 r. Radioteleskop ma ogromną czaszę o średnicy 500 m i do tej pory miał ogromny wkład w badanie kosmosu. Obserwatorium umożliwiło odkrycie dziesiątek gwiazd neutronowych i było wykorzystywane w ramach programu SETI, czyli w celach szukania życia pozaziemskiego. Jakiś czas temu Chiny zdecydowały się na udostępnienie radioteleskopu do użytku dla naukowców spoza Państwa Środka. W planach jest rozbudowa, która ma zwiększyć efektywność obserwatorium oraz rozszerzyć jego możliwości.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: radioteleskop | Kosmos | Robot | FAST | Chiny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy