NASA inwestuje w drukarki 3D, które pomogą zbudować bazy na Księżycu [FILM]

Amerykańska Agencja Kosmiczna rozwija najróżniejsze technologie, dzięki którym ludzkość będzie mogła powrócić na Księżyc i pozostać tam na zawsze. Srebrny Glob ma się stać przystankiem w drodze na Marsa.

NASA inwestuje w drukarki 3D, które pomogą zbudować bazy na Księżycu [FILM]
NASA inwestuje w drukarki 3D, które pomogą zbudować bazy na Księżycu [FILM]Geekweek - import

NASA zainteresowała się właśnie projektem Olympus. Jest on rozwijany przez rodzimą firmę ICON z Teksasu. Jej inżynierowie opracowują nowatorską technologię budowy baz na Księżycu. Przewiduje ona wykorzystanie zaawansowanych drukarek 3D i materiałów dostępnych na powierzchni Srebrnego Globu do budowy kolonii. Chociaż nie jest to nowy pomysł, to jednak Teksańczycy mają już niemal gotowe technologie, które w końcu to urzeczywistnią.

ICON rozpoczęła współpracę z Centrum Lotów Kosmicznych Marshalla, które należy do NASA. Naukowcy przetestują tam swoje koncepcje w praktyce. Warto tutaj podkreślić, że firma wymienia doświadczenia z inżynierami z SEArch i BIG-Bjarke Ingels Group. Obie przygotowują koncepcje kosmicznego budownictwa na bazie projektów pozyskanych z konkursów organizowanych przez Europejską Agencję Kosmiczną.

NASA zamierza rozpocząć budowę pierwszej kolonii na Księżycu jeszcze w latach 20. XXI wieku. Astronauci na początek będą mieszkali w lądownikach, a później w mobilnych bazach na kołach. Docelowo jednak będą to bazy wykonane z np. regolitu, czyli księżycowego pyłu.

„Od samego początku istnienia ICON myśleliśmy o budowaniu poza światem. To zaskakująco naturalny postęp, jeśli pytasz o sposoby tworzenia addytywnej konstrukcji i drukowania 3D dla lepszej przyszłości dla ludzkości” ... „Jestem przekonany, że nauka budowania na innych światach zapewni również niezbędne przełomy, aby rozwiązać problemy mieszkaniowe, przed którymi stoimy na tym świecie” - powiedział Jason Ballard, współzałożyciel ICON i dyrektor generalny.

Źródło: GeekWeek.pl/ICON/NASA / Fot. ICON/NASA

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas