NASA ogłosi ważne odkrycie dotyczące Księżyca. Konferencja już w poniedziałek

Amerykańska Agencja Kosmiczna już w poniedziałek (26.10) ogłosi całemu światu bardzo ważne odkrycie związane z Księżycem. Na razie nie wiadomo, o co chodzi, ale może ono dotyczyć kolonizacji tego obiektu.

NASA ogłosi ważne odkrycie dotyczące Księżyca. Konferencja już w poniedziałek
NASA ogłosi ważne odkrycie dotyczące Księżyca. Konferencja już w poniedziałekGeekweek

NASA co jakiś czas organizuje konferencje, na których ogłasza przełomowe odkrycia dotyczące najważniejszych kwestii eksploracji przestrzeni kosmicznej. Niedawno było to odkrycie wody na Marsie, zdobycie przesłanek świadczących o możliwości istnienia życia na Enceladusie i Europie, księżyców Jowisza i Saturna, a także o układzie Trappist, gdzie wokół gwiazdy krążą egzoplanety, na których mogą istnieć warunki do rozkwitu życia.

Teraz agencja skupi się na najbliższym nam dużym ciele niebieskim, czyli Srebrnym Globie. Chociaż niewiele wiadomo na temat tego, co ogłosi NASA, informacje podane publicznie wskazują, że odkrycia dokonano za pomocą podniebnego obserwatorium kosmicznego SOFIA. Jest to teleskop o średnicy zwierciadła wynoszącej 2,5 metra, pracujący w zakresie promieniowania podczerwonego, który znajduje się na pokładzie Boeinga 747SP.

Ale to nie wszystko, sporo informacji związanych z tym odkryciem wskazuje na powiązanie z programem Artemis, czyli powrotem Amerykanów na Księżyc. Ma to nastąpić już w 2024 roku. W konferencji weźmie też udział Jacob Bleacher, geolog planetarny i główny naukowiec NASA zajmujący się technologiami eksploracji kosmicznych. Jest wielce prawdopodobne, że odkrycie może dotyczyć wykrycia cennych zasobów, które będą pomocne w kolonizacji Księżyca. Być może chodzi o zasoby wody lub lodu wodnego.

Chociaż wodę i lód wodny odkryto tam już dość dawno, to jednak wciąż nie w takich ilościach, jakie mogłyby pomóc w realizacji planów NASA. Agencja wciąż też nie wybrała miejsca pierwszego w XXI wieku lądowania ludzi na Księżycu. Duży udział w tym ma właśnie problem z zasobami. Być może naukowcy właśnie go rozwiązali i o tym dowiemy się w poniedziałek.

Źródło: GeekWeek.pl/NASA / Fot. NASA

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas