Naukowcy zdumieni. Jowisz był dwa razy większy niż dziś
Jowisz słynie ze swojego rozmiaru, będą największą planetą Układu Słonecznego. Okazuje się jednak, że w zamierzchłych czasach był jeszcze większy. To właśnie on mógł przyczynić się do dzisiejszego kształtu naszego układu jak i Ziemi.

W skrócie
- Od starożytności fascynował ludzkość. Rzymianie nadali nawet mu imię swojego najpotężniejszego Boga. Astronomowie do dziś poświęcają lata na badanie Jowisza.
- Jednym z najbardziej interesujących faktów o Jowiszu jest jego gargantuiczny rozmiar. Jego średnica wynosi aż 142 984 kilometrów, aż 11 razy więcej od Ziemi. Przy tym posiada prawie dwa razy większą masę niż reszta planet Układu Słonecznego razem wzięta.
- Okazuje się jednak, że Jowisz w przeszłości był jeszcze większy. Wskazują na to najnowsze badania dwóch astronomów: profesora Konstantina Batygina z Kalifornijskiego Instytutu Technologicznego oraz profesora Freda Adamsa z Uniwersytetu Michigan. Odkrycie daje nowe informacja także na temat początków Układu Słonecznego
- Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej serwisu
Nowe fakty o Jowiszu. Gazowy olbrzym był jeszcze większy
Badacze badali pierwotne etapy rozwoju Jowisza na bazie dwóch jego najmniejszych księżyców - Almate i Tebe. Odpowiednio krążą wokół Jowisza na lekko nachylonych orbitach około 181900 i 222089 kilometrach nad chmurami planety.
Analizując dynamikę tych orbit wraz z zachowaniem momentu pędu planety, zespół mógł oszacować jej promień około 3,8 mln lat po tym, jak Układ Słoneczny uformował swoje pierwsze ciała stałe. Był to okres, w którym mgławica słoneczna, z której uformowały się planety, wyparowała. Na podstawie swoich obliczeń naukowcy uważają, że wczesny Jowisz był od 2 do 2,5 razy większy niż obecnie i miał 50-krotnie silniejsze pole magnetyczne.
W tym czasie Słońce było otoczone dyskiem materiału znanym jako mgławica protoplanetarna, który stopniowo rozpraszał się, łącząc się w planety. Wyniki badań mogą wnieść nowe informacje w teorie dotyczące formowania się niektórych obiektów w kosmosie. Teorie te sugerują, że Jowisz i gazowe olbrzymy uformowały się jako skalisty i lodowy materiał (który utworzył jądro tych planet), szybko gromadząc gaz z mgławicy słonecznej.

Historia Jowisza dała nowe informacje o powstaniu planet
To nowe badanie opiera się na tradycyjnych modelach, zapewniając dokładniejsze pomiary wielkości Jowisza, prędkości wirowania i warunków magnetycznych, gdy był on jeszcze w stanie pierwotnym.
Na ten moment nie wiadomo co sprawiło, że Jowisz tak się skurczył. Badania sugerują, że gazowe olbrzymy zazwyczaj tworzą się poprzez akrecję rdzenia - lub gdy gaz szybko gromadzi się wokół rdzenia z lodu i skał. Dodatkowo najnowsza analiza wskazuje, że gazowy olbrzym miał znaczący wpływ na formowanie się całego Układu Słonecznego, poprzez swoje ogromne pole magnetyczne. Ich wyniki nie tylko pokazują historię naszego systemu, ale mogą posłużyć do lepszego zrozumienia procesów formowania się np. egzoplanet.
Badanie opublikowano na łamach czasopismu Nature Astronomy.