Obłoki srebrzyste ponownie na naszym niebie. Jak i kiedy oglądać

W czerwcu i lipcu możemy podziwiać wyjątkowe chmury, czyli tak zwane obłoki srebrzyste. Jest to bardzo widowiskowe zjawisko. Jeżeli spojrzysz w górę godzinę lub dwie po zachodzie i przed wschodem słońca w ciągu najbliższych dwóch miesięcy, jest bardzo prawdopodobne, że zobaczysz eteryczne niebieskie, srebrne lub złote smugi.

Srebrzyste obłoki są jednym z najpiękniejszych zjawisk zachodzących w najbliższym czasie
Srebrzyste obłoki są jednym z najpiękniejszych zjawisk zachodzących w najbliższym czasieSławomir MatzINTERIA.PL

Sezon na obłoki srebrzyste

Blask obłoków srebrzystych wyróżnia się na tle nocnego nieba, co za tym idzie, amatorzy astronomii chętnie prowadzą ich obserwacje, dzieląc się z szerszą publicznością zdjęciami tego zjawiska. Obłoki srebrzyste powstają w górnych obszarach mezosfery, warstwie ziemskiej atmosfery powyżej stratosfery i poniżej termosfery, na wysokości około 80 kilometrów nad powierzchnią Ziemi.

Panują tam warunki, które pozwalają na tworzenie się tych obłoków, ponieważ powietrze jest tam bardzo rzadkie, a zawartość wody na tej wysokości jest 100 milionów razy mniejsza niż w powietrzu saharyjskim. Obłoki srebrzyste są najwyższymi chmurami obserwowanymi z Ziemi.

Jak powstają obłoki srebrzyste

Badania prowadzone na przestrzeni lat sugerują, że są dwie możliwe drogi powstawania tego zjawiska w atmosferze. Pierwsza dotyczy pary wodnej, która przedostając się do wyższych warstw atmosfery, zamarza w mikroskopijne kryształki lodu. Druga dotyczy wody pochodzącej z fotochemicznego rozpadu metanu w stratosferze i mezosferze.

W obydwu przypadkach woda potrzebuje cząstek stałych, aby na nich osiąść i móc uformować chmury, jednocześnie odbijając promienie słoneczne i tworząc srebrzyste pasma na niebie. Naukowcy przez długi czas rolę takich cząstek przypisywali pyłowi wulkanicznemu, jednak stanowi on tylko jeden ze składników cząstek stałych w atmosferze.

Obłoki srebrzyste tworzą się zazwyczaj nisko nad północno-zachodnim lub północno-wschodnim horyzontemSławomir MatzINTERIA.PL

Głównym elementem jest dym meteorytowy, który powstaje po rozpadzie meteorów w atmosferze. Osiadająca na nim woda bardzo szybko zamarza, tworząc już wspomniane mikroskopijne kryształki lodu, w efekcie powstają widowiskowe obłoki srebrzyste.

Kiedy obserwować obłoki srebrzyste

W Polsce sprzyjające obserwacjom warunki zachodzą już pod koniec maja. Najlepszym momentem jest czas, kiedy Słońce znajduje się 6-16° poniżej horyzontu. Natomiast im bliżej przesilenia letniego, tym lepsze warunki.

Związane jest to z tym, że Słońce zaczyna zachodzić na tyle płytko, że jego blask bezpośrednio podświetla obłoki srebrzyste na wysokości bliskiej 80 kilometrom nad powierzchnią Ziemi. W ciągu dnia najlepszym momentem do ich obserwacji będzie wieczór bądź poranek, kiedy to na północno-wschodnim lub północno-zachodnim horyzoncie rozwijają się chmury mezosferyczne.

Jak najlepiej obserwować obłoki srebrzyste

Mamy to szczęście, że położenie Polski sprzyja obserwacjom srebrzystych obłoków. Najlepszym obszarem do prowadzenia obserwacji jest północna część kraju, ponieważ to tam najczęściej zachodzą tak zwane białe noce. Jednak mieszkańcy południowych obszarów nie muszą się martwić, ponieważ czasami intensywność obłoków srebrzystych może być na tyle duża, że widoczne są również w tamtych częściach Polski.

Najlepszym miejscem do obserwacji będzie obszar, z którego widać linię horyzontu. Obłoki srebrzyste tworzą się zazwyczaj nisko nad północno-zachodnim lub północno-wschodnim horyzontem. Nie potrzebujemy żadnego specjalistycznego sprzętu, wystarczą nam tylko nasze oczy, by wypatrzyć wystarczająco wiele.

Ukraina. Ludzie nie chcą opuścić swoich domówDeutsche WelleDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas