openSPACE uruchomione. Centrum Badań Kosmicznych udostępniło dane z 47 lat

Centrum Badań Kosmicznych PAN uruchomiło platformę openSPACE, która jest ogromnym źródłem danych zebranych w trakcie prawie 50 lat badań prowadzonych przez instytut. Są to m.in. dane satelitarne Ziemi pozyskane przez polskie satelity konstelacji BRITE – Lem oraz Heweliusz. Repozytoria są otwarte i dostęp oferowany jest za darmo.

openSPACE to dostęp do mnóstwa danych z Centrum Badań Kosmicznych PAN
openSPACE to dostęp do mnóstwa danych z Centrum Badań Kosmicznych PANcbkpan.plmateriały prasowe

Polacy również mieli ogromny wkład w badania nad kosmosem, czego dobrym dowodem jest platforma openSPACE. To ogromny zbiór danych, który został udostępniony przez Centrum Badań Kosmicznych PAN. Instytut niedawno otworzył swoje obserwatorium w Chile. Co znajdziemy w repozytoriach?

Dane z openSPACE to wyniki badań z prawie 50 lat

Centrum Badań Kosmicznych PAN udostępniło w ramach openSPACE dane zebrane na przestrzeni aż 47 lat działalności instytutu. Są to m.in.:

  • blisko 400 stron danych grawimetrycznych i klinometrycznych

  • dane z obserwacji satelitarnych Ziemi, w tym te pozyskane dzięki pierwszym polskim satelitom naukowym konstelacji BRITE — Lem i Heweliusz

  • doktoraty i habilitacje pracowników CBK PAN

  • patenty, a także schematy budowy polskiej kosmicznej aparatury naukowej, w tym tej wykonanej na potrzeby satelitów serii BRITE

  • pomiary z należącej do Centrum Badań Kosmicznych PAN unikatowej aparatury Laboratorium Czasu i Częstotliwości

  • Łącznie jest to aż 950 tysięcy stron danych zbieranych przed blisko pięć dekadLem oraz Heweliusz to polskie satelity wchodzące w skład konstelacji BRITE, które analizują najjaśniejsze gwiazdy na niebie. W openSPACE są również dane zebrane przez rodzime jonosondy stworzone przez CBK PAN, ktre zebrały pomiary ziemskiej jonosfery.

    Centrum Badań Kosmicznych PAN udostępnia dane za darmo

    Najważniejsze w tym wszystkim jest to, że udostępnione repozytoria zostały oddane za darmo w ręce wszystkich zainteresowanych. Dostęp mogą uzyskiwać pasjonaci kosmosu, amatorzy astronomii, dziennikarzu oraz inni chętni. Warto też zwrócić uwagę na to, że repozytoria można wykorzystać bez opłat nie tylko w celach naukowych, ale także komercyjnych. Zasoby są dostępne pod adresem data.cbkpan.pl. W celu ułatwienia znalezienia konkretnych informacji użytkownicy mają do dyspozycji wyszukiwarkę, która to wspiera wyszukiwanie zaawansowane.

    Wolny i bezpłatny dostęp do wiedzy jest podstawą wszelkiego rozwoju, kołem zamachowym zmian. Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się otworzyć dostęp do wyników badań prowadzonych przez naszych naukowców, do danych inżynieryjnych szeregu przyrządów naukowych, jakie zaprojektowaliśmy i wykonaliśmy w CBK PAN na międzynarodowe misje kosmiczne. Na platformie openSPACE umieściliśmy niemal wszystko to, czym zajmowaliśmy się przez 47 lat istnienia Centrum i mamy nadzieję, że w tej zdigitalizowanej formie będzie służyło kolejnym pokoleniom naukowców i inżynierów.
    dr hab. inż. Piotr Orleański, dyrektor CBK PAN
    Biden ujawnia pierwszy obraz z Kosmicznego Teleskopu Jamesa WebbaAFP
    INTERIA.PL
    Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
    Dołącz do nas