Pojawiło się pierwsze zdjęcie tajemniczej substancji odkrytej na Księżycu

W sierpniu świat astronomii obiegła elektryzująca wiadomość o odkryciu przez chiński łazik Yutu-2 dziwnej, żelowatej i kolorowej substancji w jednym z małych kraterów, znajdujących się na powierzchni Księżyca.

Pojawiło się pierwsze zdjęcie tajemniczej substancji odkrytej na Księżycu
Pojawiło się pierwsze zdjęcie tajemniczej substancji odkrytej na KsiężycuGeekweek - import

Warto tutaj dodać, że odkrycie to tak bardzo zaciekawiło chińskich naukowców, że postanowili oni zmienić wcześniej zaplanowaną trasę podróży swojego robota. Chińska Agencja Kosmiczna (CNSA) do tej pory podawała lakoniczne informacje na temat tego fascynującego odkrycia, jakby naukowcy usiłowali coś ukryć przed całym światem.

Teraz jednak w globalnej sieci pojawiło się pierwsze zdjęcie tego obiektu, które rozpala wyobraźnię. Zostało ono wykonane w sierpniu przez łazik Yutu-2 z odległości kilku metrów od krateru. Możemy zobaczyć na nim nie tylko samą substancję, która ma inny kolor od otoczenia, ale również znajdujący się obok niej ciemny i podłużny obiekt.

Obraz jest bardzo słabej jakości, dlatego ciężko stwierdzić, czy prostokątny obiekt rzeczywiście istnieje, czy jest tylko artefaktem obrazu. Na opublikowanym materiale możemy również zobaczyć czerwony okrąg. Najprawdopodobniej jest to zaznaczone pole pomiaru instrumentu VNIS.

Pomimo faktu, że chińscy naukowcy wykonali już badania z udziałem tej dziwnej substancji, na razie wszystkie efekty analiz trzymane są w ścisłej tajemnicy. Ciężko stwierdzić, dlaczego CNSA nie dzieli się tak ciekawymi informacjami z całym światem naukowym, ale eksperci wskazują tutaj względy ekonomiczne.

Chiny zamierzają zmienić Księżyc w jedną wielką kopalnię i pozyskiwać z niego cenne surowce na potrzeby rozwoju kraju. Być może ta substancja wskazuje na występujące jakieś złoża, chociaż bardziej prawdopodobne jest, że mamy tu do czynienia z efektem uderzenia w powierzchnię Księżyca kosmicznej skały. Kolorową substancją może być stopione szkło. Miejmy nadzieję, że szybko poznamy całą prawdę.

Źródło: GeekWeek.pl/CNSA / Fot. CNSA

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas