Polski Światowid i KRAKsat już na orbicie. „To może być rewolucja na skalę światową”

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij

Dwa polskie satelity dotarły już do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na pokładzie statku Cygnus, który został wyniesiony na orbitę dzięki rakiecie Antares. Niebawem urządzenia zostaną uwolnione i rozpoczną badania.

Polski Światowid i KRAKsat już na orbicie. „To może być rewolucja na skalę światową”
Polski Światowid i KRAKsat już na orbicie. „To może być rewolucja na skalę światową”Geekweek - import

Start rakiety odbył się w środę (17.04) z ośrodka Wallops Flight Facility w Wirginii. Światowid to pierwszy w historii naszego kraju komercyjny satelita obserwacyjny. Został w całości zbudowany przez polską firmę SatRevolution i rodzimych inżynierów. Jego zadaniem będzie prowadzenie badań związanych z promieniowaniem kosmicznym, zakłóceniami elektromagnetycznymi, a także monitorowanie powierzchni Ziemi, w tym stanu wód i jakości powietrza. Obudowa satelity Światowid ma kształt prostopadłościanu o wymiarach 10 centymetrów na 10 centymetrów na 20 centymetrów.

Tymczasem KRAKsat to kolejny mikrosatelita, który został zbudowany przez studentów z Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Urządzenie waży 750 gramów, ma średnicę 10 centymetrów i wysokość 13 centymetrów. Polacy jako pierwsi na świecie przeprowadzą z jego pomocą niezwykły eksperyment polegający na zbadaniu zachowania ferrofluidu, czyli cieczy magnetycznej w warunkach mikrograwitacji. Jeśli ferrofluid prawiony w ruch wywoła zmianę prędkości i kierunku obrotu satelity, to będzie można go wykorzystać do orientacji instalacji w przestrzeni kosmicznej.

Studenci AGH uważają, że będzie to rewolucja na skalę światową i odmieni ona nie do poznania przemysł kosmiczny. Na pokładzie KRAKsata znalazła się też karta pamięci microSD z ponad 1000 zdjęć i grafik przygotowany przez fanów kosmosu w ramach akcji Lecę w kosmos!.

Pierwszy polski komercyjny satelita obserwacyjny Światowid. Fot. SatRevolution.

Obudowa polskich satelitów została wykonana ze specjalnego stopu aluminium o wyprofilowanej ściance. Dzięki temu urządzenia będą odporne nie tylko na wszelkie wibracje, które napotkają podczas lotu, ale też na promieniowanie kosmiczne. Wysoka trwałość zewnętrznych elementów zapewnia także odporność na częste, a zarazem gwałtowne zmiany temperatury, od -150°C do 300°C, bo takich można spodziewać się na orbicie. Konstrukcję wykonano z pomocą druku 3D. Już wcześniej niejednokrotnie podkreślano, głównie poza Polską, że ta technologia znajdzie szerokie zastosowanie w awiacji i podboju kosmosu.

Światowid i KRAKsat wyposażone zostały również w kamerę obserwacyjną, więc możemy spodziewać się pięknych obrazów naszej planety. Oba urządzenie zostały przygotowane do łatwego montażu szyn pozwalających na mocne usadowienie urządzeń w rurze wyrzutni P-POD (Poly-Picosatellite Orbital Deployer), czyli Orbitalnej Wyrzutni dla Wielu Pikosatelitów. Planuje się, że oba satelity zostaną uwolnione z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmiczne w ciągu następnych kilku dni.

Źródło: GeekWeek.pl/SatRevolution/AGH/UJ / Fot. SatRevolution/AGH/UJ

Geekweek
emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Przejdź na