Powstał pierwszy satelita z drewna. To się nazywa ekologia

Jako że żyjemy w erze ekologii, Japończycy postanowili zbudować pierwszego w pełni ekologicznego satelitę. Co niezwykłe, powstał on ze zwykłego drewna.

Powstał pierwszy satelita z drewna
Powstał pierwszy satelita z drewnaJAXAmateriały prasowe

Naukowcy z Kraju Kwitnącej Wiśni wpadli na pomysł rozpoczęcia ery produkcji ekologicznych instalacji kosmicznych. Jako że drewno jest materiałem odnawialnym i posiada wspaniałe właściwości, może stać się idealnym środkiem do budowy satelitów.

Japończycy przetestowali już drewno w kosmosie na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i okazuje się, że jest nie tylko niezwykle odporne na ekstremalne warunki, ale również produkcja urządzeń z nim w roli głównej może być prostsza, tańsza i bardziej ekologiczna.

Pierwszy satelita z drewna. Pełna biodegradowalność

Naukowcy z Uniwersytetu w Kioto pochwalili się, że drewno produkowane przez rodzimą firmę Sumitomo Foresty nie gnije i nie pali się. Co ciekawe, badacze już zbudowali pierwszego satelitę z drewna magnoliowego. Urządzenie o nazwie LignoSat niebawem wyruszy w swoją podróż na ziemską orbitę. Według planu, ma to mieć miejsce już na początku przyszłego roku.

Agencjom i firmom kosmicznym z całego świata spędza sen z powiek problem kosmicznych śmieci. Obecnie jest ich tam aż 10 tysięcy ton. Gdyby wszystkie instalacje kosmiczne były budowane z drewna, usunięcie ich z bliskiej nam przestrzeni po zakończeniu działalności byłoby o wiele prostsze. Naukowcy tłumaczą, że ich drewniany satelita po wykonaniu misji wejdzie w atmosferę, spali się i pozostanie po nim tylko pył.

Gdy zakończy misję, spali się na pył w atmosferze

Co najważniejsze, drewno nie blokuje fal elektromagnetycznych, co umożliwia umieszczanie anteny satelity wewnątrz, a nie na zewnątrz urządzenia. Amatorska Misja Radiowa LignoSat będzie wyodrębniać znaki wywoławcze amatorskich stacji radiowych z sygnałów pakietowych FM przesłanych w górę i odpowiadać na nie za pomocą łącza CW w dół i ich znaków wywoławczych w celu wysyłania wiadomości z podziękowaniami.

Celem misji LignoSat jest też edukacja uczniów w zakresie poznawania charakterystyki satelitów poprzez pozyskiwanie danych, takich jak temperatura wewnętrzna, naprężenie drewnianej konstrukcji, oddziaływanie pola magnetycznego Ziemi, obliczanie kierunku i prędkości obrotu satelity, a także obserwację wpływu środowiska kosmicznego na drewnianą konstrukcję LignoSata.

Drewniana rewolucja w przemyśle kosmicznym

Japończycy nie kryją, że jeśli pierwsza misja drewnianego satelity powiedzie się, to może otworzyć się nowy rozdział w rozwoju przemysłu kosmicznego. Naukowcy mają zamiar zachęcać inne firmy do zainteresowania się drewnem jako materiałem niezwykle odpornym, a jednocześnie ekologicznym i sprzyjającym walce z kosmicznymi śmierciami.

"Wydarzenia": W Katowicach jest testowany autonomiczny autobusPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas