Przełomowa misja kosmiczna z udziałem Polaków - gdzie obejrzeć start?

Już dzisiaj rusza flagowa misja sondy ESA JUICE. Jest to ważne wydarzenie szczególnie dla polskiego przemysłu kosmicznego, ponieważ aż trzy z dziesięciu instrumentów sondy zostały stworzone przez polskich specjalistów.

Na 13 kwietnia zaplanowany jest start misji rakiety Ariane 5.
Na 13 kwietnia zaplanowany jest start misji rakiety Ariane 5.POOL DIDIER LEBRUN/Belga News Ag / ddp images / ForumAgencja FORUM

Na dzisiaj, czyli 13 kwietnia, zaplanowany jest start misji rakiety Ariane 5, która wyniesie na orbitę księżyca Jowisza sondę JUICE. Będzie to pierwsza w historii sonda kosmiczna, która zostanie wystrzelona na orbitę obcego księżyca. Co więcej, wyposażona została w elementy, które wyszły spod rąk polskich inżynierów. Rakieta ma wystartować z kosmodromu w Gujanie Francuskiej.

Polskie akcenty w misji JUICE na Jowisza

Przede wszystkim swój udział w tej misji ma Centrum Badań Kosmicznych PAN, które dbało o zaplecze naukowe oraz projektowało prototypy i modele lotne instrumentów. Swój udział miała też firma Astronika Sp. z o.o., odpowiedzialna za projekty modeli kwalifikacyjnych i lotnych. Znana jest również z produkcji komponentów dla lądownika NASA InSight badającego od 2018 roku wstrząsy sejsmiczne na Marsie.

Natomiast spod rąk inżynierów firmy Sener Polska Sp. z o.o. wyszły podzespoły wchodzące w skład paneli słonecznych zasilających sondę. Mimo że w pracach nad projektem misji JUICE wzięli udział naukowcy łącznie z 16 krajów europejskich oraz USA, Japonii i Izraela, to uczestnictwo polskich naukowców i inżynierów było kluczowe dla całej misji.

Cele misji JUICE

Celem misji sondy JUICE jest przede wszystkim zbadanie księżyców Jowisza, głównie Europy, Kalisto, a w szczególności Ganimedesa, który w przyszłości może posłużyć jako baza przesiadkowa dla misji badających najdalsze zakątki kosmosu.

CBK PAN przewodziło pracom związanym z powstaniem konstrukcji mechanicznych i komputera głównego instrumentu RPWI. Jest współautorem narzędzia badającego pole elektromagnetyczne w szerokim zakresie częstotliwości. Pełnimy też rolę lidera zarządzającego konstrukcją i przygotowaniem urządzenia oraz programu do zbierania, przetwarzania i publikowania zebranych danych.
mówi dr hab. Hanna Rothkaehl z Centrum Badań Kosmicznych PAN

Instrument RPWI służy do scharakteryzowania emisji radiowych i środowiska plazmowego Jowisza oraz jego księżyców lodowych. Urządzenie zawiera: 10 czujników i 3 odbiorniki oraz 4 sondy do pomiaru plazmy, magnetometr z trzema antenami i analizator pola elektrycznego zbierający pomiary radiowe.

Gdzie zobaczyć start rakiety Ariane z sondą JUICE na pokładzie?

Start rakiety będzie można oglądać na żywo bezpośrednio w telewizji internetowej ESA bądź za pośrednictwem platformy YouTube.

O godzinie 13:45 rozpocznie się program startowy, natomiast o 16:30 będziemy mogli wziąć udział w odprawie prasowej po starcie. Misja podzielona została na kilka etapów, czyli w pierwszej kolejności wystrzelenie JUICE za pośrednictwem Ariane 5. Oddzielenie sondy od rakiety. Odebranie pierwszych sygnałów z JUICE i zakończenie rozmieszczania paneli słonecznych. Następnie, przez dwa tygodnie, sonda JUICE uruchomi swoje anteny i wysięgniki.

Ukraina potrzebuje amunicjiDeutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas