Przeloty ISS nad Polską w sierpniu 2022. Kiedy i jak obserwować stację na niebie?

ISS, czyli Międzynarodowa Stacja Kosmiczna przelatuje nad naszym krajem każdego dnia, a nawet kilka razy dziennie. Nie zawsze jednak warunki atmosferyczne pozwalają nam na oglądanie jej misji. W lipcu dobra pogoda towarzyszyła nam prawie przez cały miesiąc. Dzięki temu każdego dnia stacja kosmiczna mogła zostać uchwycona. Czy tak samo będzie w sierpniu? Oto terminy przelotów ISS nad Polską w tym miesiącu.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) każdego dnia przelatuje nad Ziemią. Jak zobaczyć ten mały punkt na niebie, gdy jest nad Polską?
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) każdego dnia przelatuje nad Ziemią. Jak zobaczyć ten mały punkt na niebie, gdy jest nad Polską?Bridgeman ImagesEast News

ISS w poprzednim miesiącu widoczne było prawie codziennie. Sierpień niestety zapowiada się gorszym miesiącem do oglądania. Wciąż jednak istnieje szansa na podziwianie stacji kosmicznej gołym okiem. Najjaśniejszy przelot ISS w tym miesiącu miał miejsce 1 sierpnia, lecz nie był ostatnim. Kiedy znów ujrzymy Międzynarodową Stację Kosmiczną na naszym niebie? Sprawdźmy listę przelotów ISS nad Polską w sierpniu 2022.

Co to jest ISS?

ISS (ang. International Space Station) jest Międzynarodową Stacją Kosmiczną, zbudowaną przez wiele państw. Pierwsze części stacji kosmicznej połączono na orbicie w 1998 roku, a w 2000 roku zamieszkali tam pierwsi astronauci. Współcześnie ISS ma aż 16 modułów, co pozwala mieszkać na stacji aż siedmioosobowej załodze. Jest największym sztucznym obiektem na orbicie. Wszystkie jej moduły zajmują około 1000 m^3, osiągając łączną wagę w okolicach 455 ton.

Najważniejszym zadaniem ISS jest głęboka eksploracja kosmosu. Oprócz tego astronauci na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej są obiektem badawczym. Dzięki nim możemy dowiedzieć się, jak na nasz organizm mogą wpływać warunki mikrograwitacji. Tego typu badań nie możemy osiągnąć pod żadnym pozorem na Ziemi. Tego typu analiza pozwala nam rozwijać różne kosmiczne projekty, takie jak turystyka pozaziemska.

Kiedy ISS nad Polską?

W lipcu Międzynarodowa Stacja Kosmiczna posiadała wysoką jasność prawie przez cały miesiąc. Niestety sierpień już nie będzie dla nas tak łaskawy. Najjaśniej ISS świecił na naszym niebie 1 sierpnia. Kolejna taka okazja pojawi się dopiero na koniec miesiąca.

31 sierpnia między 4:38 a 4:43 stacja kosmiczna osiągnie jasność na poziomie -3,7 mag. Dane te wymierzone zostały dla centralnej części Polski. Należy pamiętać, że poziom naświetlenia ISS zależny będzie od naszej lokalizacji.

W sierpniu Międzynarodowa Stacja Kosmiczna będzie jeszcze widoczna w Polsce:

  • 25 sierpnia: od godziny 4:41:58 do 4:45:33 (-1,2 mag),
  • 27 sierpnia: godzina 4:39:50-4:45:23 (-2,2 mag),
  • 28 sierpnia: od godziny 3:53:00 do 3:56:18 (-1,8 mag),
  • 29 sierpnia: godzina 3:06:08-3:06:51 (-1,1 mag) oraz od 4:39:01 do 4:44:37 (-3,2 mag),
  • 30 sierpnia: godzina 3:52:06-3:55:44 (-2,8 mag),
  • 31 sierpnia: od godziny 3:05:10 do 3:06:45 (-1,7 mag) oraz 4:38:02-4:43:40 (-3,7 mag).
Przeloty ISS nad Polską 2022 - uchwycenie śladu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nad Polską.LUKASZ SZCZEPANSKI/REPORTEREast News

Podane godziny są danymi wygenerowanymi dla Polski centralnej. W zależności od naszej lokalizacji pojawienie się ISS na niebie może się różnić o około 5 minut. Dokładne parametry dla naszej lokalizacji możemy sprawdzić na portalu Heavens Above.

Jak obserwować ISS na niebie?

Oglądanie ISS nad Polską nie wymaga od nas posiadania specjalnego sprzętu. Przy odpowiednich warunkach atmosferycznych Międzynarodowa Stacja Kosmiczna będzie widoczna gołym okiem. Wszystko dzięki temu, że ISS jest jednym z jaśniejszych obiektów na naszym niebie. Gdy osiąga wysoką wielkość gwiazdową, staje się czwartym najjaśniejszym obiektem, zaraz po Słońcu, Księżycu i Wenus. Możemy również ująć stację kosmiczną na fotografiach przy długim naświetleniu obrazu.

Kto przebywa na ISS?

Aktualnie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej znajduje się kompletna, siedmioosobowa załoga astronautów. Część z nich regularnie publikuje w swoich mediach społecznościowych ujęcia ze stacji. Dzięki temu możemy zobaczyć, jak wygląda ISS "od drugiej strony".

W niektórych źródłach pojawiają się informacje o 10 osobach w kosmosie, lecz jest to nieaktualna informacja. Dotyczyła ona chińskiej załogi Shenzhou 13, która ukończyła swój pobyt na chińskiej stacji kosmicznej w kwietniu 2022 roku. Obecnie na ISS przebywa:

  • Oleg Artemyev,
  • Denis Matveev,
  • Sergey Korsakov,
  • Kjell Lindgren,
  • Bob Hines,
  • Samantha Cristoforetti,
  • Jessica Watkins.

Wrzesień będzie miesiącem zmian na ISS. 21 września prawdopodobnie wyruszy na stację lot Soyuz MS-22. Nie jest to jednak jeszcze pewne ze względu na kontakty z Rosją po inwazji na Ukrainę. 29 września natomiast na ISS dotrze załoga lotu SpaceX Crew-5. 

Do czego służy ISS?

Wiemy już, że celem ISS jest badanie wpływu mikrograwitacji na organizm człowieka. Dzięki tym danym możemy myśleć nad rozwojem projektu turystyki kosmicznej. Nie jest jednak jedynym projektem, który realizuje się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Oprócz badania mikrograwitacji ISS wysyła na Ziemię wiązki laserowe celem analizy lasów. Projekt ten został zlecony przez dział Wyżywienia i Rolnictwa ONZ. Ma na celu aktualizować dane dotyczące lasów całej planety na przełomie lat. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna jest w stanie zarejestrować wszystkie tereny zalesione w ciągu zaledwie 5 dni.

Kolejnym projektem, który w niedługiej przyszłości pojawi się na ISS, jest robot-chirurg. Od 20 lat naukowcy tworzą idealnego robota, który poradzi sobie w warunkach mikrograwitacji. Będzie mógł samodzielnie radzić sobie z drobnymi uszkodzeniami. Przy większych zabiegach planowana jest możliwość zdalnej kontroli z poziomu Ziemi. Może to być ciekawe zabezpieczenie ewentualnych uszczerbków na zdrowiu w trakcie wycieczek kosmicznych.

***

Czytaj także:

Cysterna Bazyliki. Perełka Stambułu otwarta dla turystówKADIR DEMIR / AFPTV / AFPAFP