Spektakularny obraz Słońca. Te szczegóły zapierają dech

Europejska Agencja Kosmiczna opublikowała spektakularny obraz Słońca wykonany przez sondę Solar Orbiter. Można go obejrzeć lub pobrać w gigantycznej rozdzielczości i np. ustawić jako tapetę pulpitu w komputerze.

Piękny obraz Słońca z sondy Solar Orbiter
Piękny obraz Słońca z sondy Solar OrbiterESAmateriały prasowe

Już w najbliższy weekend, sonda Solar Orbiter zbliży się do Słońca na rekordowo małą odległość i wykona kolejne spektakularne obrazy, które pokażą nam naszą dzienną gwiazdę w niedostępnych dotąd szczegółach. Jeden z takich można zobaczyć na witrynie ESA (tutaj). Astronomowie wieszczą, że europejskie urządzenie niemal dotknie Słońca, gdyż zbliży się do niego na zaledwie 48 milionów kilometrów.

Pola magnetyczne i plazma na Słońcu widoczne na obrazie z Solar Orbiter
Pola magnetyczne i plazma na Słońcu widoczne na obrazie z Solar OrbiterESAmateriały prasowe

Tutaj warto przypomnieć, że Ziemia znajduje się ok. 150 milionów kilometrów od Słońca. Naukowcy liczą na pozyskanie niezwykle cennych danych na temat funkcjonowania pól magnetycznych i całej atmosfery najbliższej nam gwiazdy. Dzięki Solar Orbiter będziemy mogli odkryć największe jej tajemnice w ciągu najbliższych kilku lat.

Sonda Solar Orbiter odkryje tajemnice Słońca

Ta wiedza jest niezbędna do odpowiedzi na pytanie, dlaczego wyższe warstwy atmosfery Słońca są znacznie gorętsze od powierzchni oraz w jaki sposób możemy przygotować się do słonecznej apokalipsy, czyli uderzenia w Ziemię tsunami wysokoenergetycznych cząstek po potężnym wybuchu z plazmy na Słońcu. To będzie oznaczało możliwość uszkodzenia satelitów czy naziemnej infrastruktury energetycznej.

Obecnie wzrasta aktywność Słońca. Na wschodnim skraju widocznej z Ziemi tarczy gwiazdy pojawiły się duże plamy, które mogą zaowocować potężnymi rozbłyskami i koronalnymi wyrzutami materii. Astronomowie spodziewają się pojawienia się zórz polarnych na Ziemi w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Jest wielce prawdopodobne, że będziemy mogli je podziwiać również w Polsce.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas