Sztuczna inteligencja wykrywa tajemnicze błyski FRB. „Mogą pochodzić od Obcych”

Niedawno astronomowie wykryli kolejne tajemnicze szybkie błyski radiowe, których istota wciąż nie została wyjaśniona. Teraz do poznania ich istoty i poszukiwań nowych została wykorzystana potęga sztucznej inteligencji.

Sztuczna inteligencja wykrywa tajemnicze błyski FRB. „Mogą pochodzić od Obcych”
Sztuczna inteligencja wykrywa tajemnicze błyski FRB. „Mogą pochodzić od Obcych”Geekweek - import

Wielu naukowców uważa, że błyski FRB są próbami nawiązania z nami kontaktu przez obce cywilizacje. Pomimo faktu, że o ich istnieniu wiemy od 17 lat, to wciąż nie znamy ich źródła. Po raz pierwszy błysk udało się zarejestrować w 2001 roku. Chociaż trwał on przez milisekundy, to jego energia była porównywalna z energią produkowaną przez Słońce w ciągu miesiąca.

Od lat trwają badania nad próbą wyjaśnienia źródła i istoty tych zagadkowych zjawisk, ale wciąż jesteśmy daleko od poznania prawdy. W tej chwili uważa się, że mogą to być, sygnały generowane przez czarne dziury, implozje pulsarów, zderzenia gwiazd neutronowych lub magnetarów, a nawet efekt podróży Obcych po kosmosie lub jedna z metod nawiązania przez nich kontaktu z innymi cywilizacjami.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley postanowili wykorzystać technologie sztucznej inteligencji do wyszukiwania błysków FRB na podstawie tych zarejestrowanych dotychczas. W ciągu trwającego 5 godzin eksperymentu, udało się zidentyfikować aż 72 nowe szybkie błyski radiowe z jednego źródła oddalonego od Ziemi o 3 miliardy lat świetlnych, zwiększając ich liczbę do aż 300.

Sztuczna inteligencja wykrywa tajemnicze błyski FRB. „Mogą pochodzić od Obcych”. Fot. NASA.

Astronomowie uważają, że z pomocą sztucznej inteligencji uda się im szybciej i sprawniej wykrywać te tajemnicze sygnały i w końcu określić ich źródło. Jeśli dowiemy się o nich więcej, być może rozwikłamy jedną z wielkich zagadek obecnej astronomii.

Przypomnijmy, że w ubiegłym miesiącu wykryto 30 błysków FRB, które trwały po zaledwie 2 milisekundy. Jednak to wystarczyło, aby natychmiast zostały on uznane przez astronomów za unikalne, gdyż cechują się sporo niższą częstotliwością od zarejestrowanych do tej pory. Większość z nich miała po 580 MHz, a dziesiątki nam znanych mają po 700-900 Mhz. Najnowsze błyski FRB zostały zarejestrowane przez nowiutki radioteleskop CHIME (Canadian Hydrogen Intensity Mapping Experiment) znajdujący się w Kanadzie.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. NASA

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas