Ten mały kosmiczny kamień odpowie na pytania o ewolucję życia we Wszechświecie

Wygląda na to, że ten przybysz z kosmosu o wielkości piłeczki do golfa może skrywać wiele ważnych wskazówek dotyczącą historii Wszechświata, bo najpewniej istniał jeszcze zanim powstał Układ Słoneczny.

Ten mały kosmiczny kamień odpowie na pytania o ewolucję życia we Wszechświecie
Ten mały kosmiczny kamień odpowie na pytania o ewolucję życia we WszechświecieGeekweek - import

W 2012 roku zespół złożony z japońskich i belgijskich naukowców znalazł pośród śniegów Antarktydy niewielki meteoryt, który wszędzie indziej z pewnością pozostałby niezauważony, ale tu mocno się wyróżniał. Ten został nazwany Asuka 12236, a astronauci z NASA w końcu mają okazję dokładniej go przebadać - budzi to ogromne zainteresowanie, bo wiele wskazuje na to, że kamień dostarczy nowych wskazówek na temat rozwoju życia we wszechświecie. Astrobiologowie z Goddard Space Flight Center znaleźli bowiem w jego środku wysoką koncentrację aminokwasów, głównie kwasów asparaginowego i glutaminowego.

To dwa spośród 20 aminokwasów, które tworzą miliony białek, kluczowych dla funkcjonowania organizmów zwierząt. Naukowcy już wcześniej znajdowali wprawdzie aminokwasy w kosmicznych kamieniach, ale nie w tak dużej koncentracji. A co jeszcze bardziej zaskakujące, Asuka 12236 zawiera więcej lewoskrętnych wersji niektórych aminokwasów - każdy aminokwas ma prawo- i lewoskrętną wersję, ale w procesie życiowym do budowania białek wykorzystywane są tylko lewoskrętne. Badacze starają się teraz dowiedzieć, dlaczego w meteorycie występuje taka znacząca nierównowaga i jakie kosmiczne warunki mogły do tego doprowadzić. Ich zdaniem Asuka 12236 był wystawiony na niewielkie działanie ciepła i wody, a to dwie ważne wskazówki.

Poprzez badanie różnych meteorytów, naukowcy mogą stworzyć oś czasową zmian warunków kosmicznych, żeby lepiej zrozumieć ewolucję aminokwasów i życia, jakie znamy. Jest jeszcze jeden powód, dla którego Asuka 12236 jest tak cenny, a mianowicie astrobiologowie NASA uważają, że mógł zostać uformowany zanim uformował się nasz układ słoneczny! I choć studiowanie tego konkretnego egzemplarza musi być niezwykle fascynujące, to kompleksowe badania wymagają również dokładniejszych oględzin innych próbek, np. w październiku należący do NASA statek kosmiczny OSIRIS-REx pobierze próbkę asteroidy Bennu i dostarczy na Ziemię zamkniętą próbkę, która również zostanie przeanalizowana pod kątem aminokwasów i porównana ze skarbem z Antarktydy.

Źródło: GeekWeek.pl/NASA

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas