To będzie największy teleskop na wschodniej półkuli Ziemi. Chiny ujawniają plany budowy

Chiny mocnym krokiem wkroczyły w podbój kosmosu. Nie tylko chcą wysyłać misje kosmiczne na Marsa, ale także badać przestrzeń kosmiczną z Ziemi. Pomóc ma w tym budowa największego optycznego teleskopu w Azji, który przypomina teleskop Jamesa Webba.

Chiny wybudują największy naziemny teleskop na wschodniej półkuli
Chiny wybudują największy naziemny teleskop na wschodniej półkuliUniwersytet Pekiński123RF/PICSEL

Uniwersytet Pekiński ogłosił plany budowy największego teleskopu w Azji, chcąc tym samym zlikwidować lukę w możliwościach astronomicznych w porównaniu z resztą świata. Projekt nosi nazwę Expanding Aperture Segmented Telescope (EAST). Skrót jest również symboliczny z innego powodu.  Po wybudowaniu obiekt byłby największym optycznym teleskopem na wschodniej półkuli Ziemi. Obecnie największe teleskopy zlokalizowane są na półkuli zachodniej - to Obserwatoria na Mauna Kea na Hawajach, znajdujący się w Chile Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) obejmujący sieć radioteleskopów i dwa obserwatoria na Wyspach Kanaryjskich.

Tak będzie wyglądał chiński teleskopUniwersytet Pekińskimateriały prasowe

Parametry największego optycznego teleskopu w Azji

Jak przekazuje Uniwersytet Pekiński w oświadczeniu na swojej stronie, celem jest budowa teleskopu o średnicy 6-8 metrów w latach 2024-2030. Teleskop optyczny ogólnego przeznaczenia ma wykorzystywać technologię łączenia luster i ma być budowany w dwóch etapach.

Faza pierwsza realizowana w latach 2024-2028 będzie obejmowała budowę konstrukcji i lustra głównego o średnicy 6 metrów (składającego się z połączonych 18 luster). Druga faza, realizowana w latach 2029-2030 dodać ma kolejne 18 luster, by zwiększyć średnicę całości do 8 metrów.

Konstrukcja największego azjatyckiego teleskopuUniwersytet Pekińskimateriały prasowe
Pierwsza faza instrumentów płaszczyzny ogniskowej obejmuje kamery obrazowe, spektrometry obrazujące o niskiej i średniej rozdzielczości, a druga faza obejmuje spektrometry wysokiej rozdzielczości, spektrometry wieloobiektowe, polarymetry i systemy optyki adaptacyjnej.
Uniwersytet Pekiński

Całkowity koszt projektu szacowany jest na 500-600 mln juanów (71,9 mln - 86,3 mln dolarów i 316,5 mln - 379,6 mln złotych, według kursu na 30.12.2022 r.)

Gdzie zostanie wybudowany teleskop?

Przed wyborem lokalizacji zespół ekspertów przez trzy lata analizował warunki atmosferyczne panujące na górze Saishiteng na wysokości 4200 metrów. Znajduje się ona w zachodniej prowincji Chińskiej Republiki Ludowej o nazwie Qinghai. To największa pod względem wielkości prowincja Chin a swoją nazwę wzięła od rozległego górskiego jeziora Qinghai.

Przeczytaj także:

Biblioteka niezłomna. Ukraińcy mają miejsce, w którym czuć normalnośćINTERIA.TVAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas