W kosmos leci polski satelita STAR VIBE. Zobacz to na żywo

Polska firma Scanway, we współpracy z German Orbital Systems, przygotowała misję satelity STAR VIBE. Urządzenie zostanie wyniesione na orbitę już jutro 03.01 o godzinie 15:45 czasu polskiego na pokładzie rakiety Falcon-9 od SpaceX.

W kosmos leci polski satelita o nazwie STAR VIBE
W kosmos leci polski satelita o nazwie STAR VIBEScanwaymateriały prasowe

Start kolejnego polskiego satelity to wielkie wydarzenie w historii naszego kraju. Tym razem na orbicie pojawi się wysokorozdzielczy teleskop optyczny o nazwie STAR (Small Telescope for Advanced Reconnaissance) oraz system do autodiagnostyki satelitów o nazwie VIBE (Vision Inspection Boom Experiment). Urządzenie zostanie wysłane na orbitę na pokładzie rakiety Falcon-9 od SpaceX.

Za całą misją i testowanymi w kosmosie technologiami stoi wrocławska firma Scanway, która swój projekt rozwija z niemiecką German Orbital Systems. Satelita STAR VIBE powstawał m.in. we Wrocławskim Parku Technologicznym. Urządzenie zostało przygotowane w technologii CubeSat 6U. To już kolejna współpraca tych firm. Wcześniej inżynierowie wspólnie przygotowali satelitę ScanSAT.

Na orbicie powstają konstelacje polskich satelitów

Dzięki tej owocnej współpracy, na ziemskiej orbicie pojawią się w przyszłości zaawansowane urządzenia do pomiarów i badań przestrzeni kosmicznej, które pozwolą nam poszerzyć horyzonty na temat bliskiego otoczenia naszej planety oraz bardziej odległych obiektów.

Tymczasem sama misja STAR VIBE pozwoli na sprawdzenie, jak warunki kosmiczne: promieniowanie UV, próżnia, wymagające cykle temperaturowe i mikrograwitacja wpływają na: elektronikę pozwalającą na akwizycję danych z sensorów optycznych, ich przetwarzanie i zapis, konstrukcje mechaniczne układów optycznych oraz projekty układów optycznych. Wiedza ta pozwoli lepiej chronić satelity przed awariami i wydłużyć ich żywot na orbicie.

Przy okazji tematu polskich satelitów nie można nie wspomnieć, że polska firma SatRevolution rozpoczęła budowę dużej konstelacji, składającej się z 14 takich urządzeń o nazwie STORK (Bocian). Wykonują one multispektralne obrazy i przesyłają dane średniej rozdzielczości dla klientów z branż rolniczej i energetycznej. Kilka satelitów pod koniec 2021 roku i na początku 2022 poleciało w kosmos na pokładzie rakiety, która została wystrzelona z pokładu samolotu Boeing-747 od firmy Virgin Galactic.

Biblioteka niezłomna. Ukraińcy mają miejsce, w którym czuć normalnośćINTERIA.TVAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas