Węgiel i woda! Naukowcy podekscytowani składem Bennu

NASA poinformowała, że wczesne badania próbki asteroidy Bennu, pochodzącej sprzed 4,5 mld lat, ujawniają dowody na obecność materiału bogatego w węgiel i wodonośnych minerałów ilastych.

Próbka Bennu dotarła na Ziemię. Już wiemy, co zawiera!
Próbka Bennu dotarła na Ziemię. Już wiemy, co zawiera!NASAdomena publiczna

Amerykańska Agencja Kosmiczna zaprezentowała wczoraj całemu światu efekty 7-letniej misji, a mianowicie próbkę pobraną bezpośrednio z asteroidy Bennu i zrzuconą na Ziemię 25 września przez statek kosmiczny OSIRIS-REx. Naukowcy bezpiecznie odzyskali ją z pustyni w Utah, niezwłocznie przewieźli w sterylne miejsce w celu zabezpieczenia przed ewentualnymi ziemskimi zanieczyszczeniami, a następnie przetransportowali do siedziby NASA w Houston, gdzie zaczęły się jej analizy

Już wiemy, z czego składa się Bennu

Docelowo większość materiału zostanie zabezpieczona dla przyszłych badań z wykorzystaniem technologii, które dopiero nadejdą (co najmniej 70 proc.), a część podzielona na mniejsze próbki i rozesłana do centrów badawczych na całym świecie. Już wstępne analizy w laboratoriach Johnson Space Centre pokazują jednak, że mamy do czynienia z niezwykle interesującym materiałem - eksperci byli w stanie potwierdzić, że fragmenty Bennu zawierają elementy budulcowe życia, czyli węgiel i wodę.

Przez ostatnie dwa tygodnie zespół naukowy analizował skały i pył za pomocą skaningowego mikroskopu elektronowego, dokonując pomiarów w podczerwieni i przeprowadzając analizę pierwiastków chemicznych. Wykorzystali także promienie rentgenowskie do stworzenia modelu 3D jednej z cząstek, aby odsłonić jej skład, odkrywając "naukowy skarb" dotyczący zawartości węgla i wody.

Jak przekonuje administrator NASA, Bill Nelson, skały i pył zawierają wodę i duże ilości węgla (próbka zawierać ma 5 proc. węgla, co jest jednym z najwyższych badanych stężeń węgla w asteroidzie), co sugeruje, że asteroidy mogły dostarczyć na Ziemię elementy składowe życia.

Pierwsza analiza pokazuje próbki zawierające dużo wody w postaci uwodnionych minerałów ilastych oraz węgiel w postaci minerałów i cząsteczek organicznych
powiedział Bill Nelson, administrator NASA.

Mało tego, próbka dostarczona przez OSIRIS-REx ma być największą bogatą w węgiel próbką asteroidy, jaką kiedykolwiek dostarczono na Ziemię (zespół celował w 60 gramów, a udało się pobrać 250 gramów), więc jest szansa na przeprowadzenie wielu owocnych badań, które mogą pomóc naukowcom zbadać pochodzenie życia na naszej planecie dla przyszłych pokoleń:

Prawie wszystko, co robimy w NASA, ma na celu udzielenie odpowiedzi na pytania o to, kim jesteśmy i skąd pochodzimy. Misje NASA, takie jak OSIRIS-REx, poprawią naszą wiedzę na temat asteroid, które mogą zagrozić Ziemi, dając nam jednocześnie wgląd w to, co leży poza nimi. Próbka wróciła na Ziemię, ale przed nami jeszcze mnóstwo nauki - nauki, jakiej nigdy wcześniej nie widzieliśmy.
Szwecja. Hotel w latarni morskiej Deutsche WelleDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas